*

güncelbilim: Yeşil devrim devam ediyor.

**

Bilim adamları, yılda 6 kez buğday hasat edebilmeyi mümkün kılan yeni bir teknik geliştirdi.

***

Öncü bir yeni teknoloji, savaş sonrası dönemin Yeşil Devrimini anımsatan, mahsul gelişimine teknikleri için küresel araştırmaları tetiklemeye yöneliktir.

Queensland ve Sydney Üniversitesi Üniversitesi ekipleri tarafından geliştirilen ıslah platformu, daha iyi performans gösteren bitkileri için araştırmalar gerçekleştirmek için yoğun gün rejimleri uygulanan aydınlatma ile yapay bir ortam kullanmaktadır.

Bu yeni tekniği kullanan araştırma ekibi sadece 8 hafta içinde tohumdan buğday üretimini gerçekleştirmiş bulunuyor. Sonuçlar Nature Plants  dergisinde yayınlandı.

Bu  sonuçlar her yıl 6 nesil buğday yetiştirilebileceği anlamına gelmektedir. Bu durum şu anda yetiştiriciler ve araştırmacılar tarafından kullanılan alışılmış tarım tekniklerine oranla üç misli bir artışa karşılık geliyor.

Makalenin baş yazarı olan John Innes Center’dan Dr. Brande Wulff, hızın neden önemli olduğunu şöyle açıklıyor:

“Daha verimli ve daha dayanıklı olan bitki soylarının geliştirilmesindeki büyük zorluklardan birisi, daha kısa sürede nesiller arasında geçiş yapabilmek. Bu durum farklı ortamlar için en iyi kombinasyonları içeren genetik kombinasyonları daha hızlı üretip test etmemize olanak tanıyacak.”

Birçok temel ürünün ıslah hızı uzun yıllardır artırılamamıştır.  Bu durum artan küresel nüfusu beslenme ve iklim değişikliğinin etkilerini ele alma arayışında önemli bir engeldir.

Dr Wulff, uyguladıkları tekniğin 21. yüzyılın küresel bir soruna potansiyel bir çözüm önerdiğini söylemektedir.

“Bitkileri hızlı bir şekilde yetiştirebileceğimiz kanaati yaygın bir düşünce ancak bu konudaki başarılarımız minik ve önemsiz adımlardan ibaret. Bu güne değin ulaşılabilmiş aşama yalnızca birkaç nesil hızlandırabilmekten ibarettir. Yeni teknoloji standart vasatı kullananlardan daha iyi ve sağlıklı bitkiler üretebilmektedir. Sonuçları ilk gördüğünde inanamadım.”

KAYNAK

https://phys.org/news/2018-01-technology-global-quest-crop.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here