*

güncelbilim: Akışkan transistörler sıvı bilgisayar çağını başlatabilir.

**

Oda sıcaklığında sıvı olan indium galyum alaşımı, esnek devre kabloları ve elektrikli anahtarları oluşturmak için kullanıldı.

***

Sinyalleri ve verileri işleyen küçük elektrik anahtarları olan transistörler, dizüstü bilgisayarlardan ve akıllı telefonlardan dijital termostatınıza kadar her elektronik cihazın arkasındaki karar verici beyin gücüdür.

Onlar küçültmeye devam ettikçe bilgisayarlar daha küçük, daha güçlü ve daha yaygın cihazlar haline geldi. Bununla birlikte, doğal organizmaların görünümüne ve yumuşaklık hissine sahip, insan dostu makineler inşa etmek için katı malzemelerin ötesine bakmamız gerekiyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi makine mühendisleri Carmel Majidi ve James Wissman, sadece dijital olarak işlevsel değil aynı zamanda yumuşak ve şekil değiştirebilen elektronik üretmenin yeni yollarını araştırıyorlar. Devreleri bakır veya gümüş gibi katı metallerden yapmak yerine , oda sıcaklığında sıvı olan özel bir metal alaşımı kullanıyorlar. İndiyum ve galyum karıştırılarak yapılan bu alaşım, civa için toksik olmayan bir alternatiftir ve doğal cilt kadar yumuşak ve elastik olan devreler yapmak için kauçuk içinde aktarılabilir.

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nden Michael Dickey ile birlikte yürütülen çalışmalarda, sıvı metal elektroniğinin sadece gerilebilir devre kablolaması için değil elektrikli anahtarları yapmak için de kullanılabileceği keşfedildi. Yeni tipteki bu akışkan transistörler iki sıvı metal damlacığı arasındaki bağlantıyı açıp kapatarak çalışır. Bir yönde bir gerilim düşüşü uygulandığında, damlacıklar birbirine doğru hareket eder ve elektrik iletmek için metalik bir köprü oluşturacak biçimde birleşir. Farklı bir yönde voltaj uygulandığında ise damlacıklar kendiliğinden ayrılır ve anahtar açık hale gelir. Araştırmacılar, yalnızca küçük bir voltaj ile açık ve kapalı anahtarlar arasında hızlıca dönüşüm gerçekleştirerek geleneksel bir transistörün özelliklerini taklit edebilmektedirler.

Kullanılan malzemeler şekil değiştirmek üzere toparlanabilirlerse, bu tür programlanabilir madde uygulamaları neredeyse sonsuz olanaklar sunmaktadır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-11-fluidic-transistor-ushers-age-liquid.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here