*

Güncel Bilim: Solunum

**

Bilim adamları bazı balıkların oksijensiz sularda hayatta kalabilmek için etil alkol ürettiklerini keşfettiler.

***

Oslo ve Liverpool Üniversitelerindeki bilim adamları, donmuş göllerin altında sert kışlarından kurtulmanın sırrını ortaya çıkardı.

İnsanlar ve çoğu diğer omurgalı hayvanlar oksijensiz koşullarda birkaç dakika içinde ölürler. Bununla birlikte, japon balığı ve vahşi akrabaları olan sazanlar, buz gibi göletlerin altındaki oksijensiz suda günlerce, hatta aylarca hayatta kalabilirler.

Bu süre zarfında balıklar, anaerobik solunum neticesinde üretilen laktik asitin etil alkol haline dönüşmesini sağlamaktadır. Ortaya çıkan etil alkol yağ dokuları vasıtası ile solungaçlar üzerinden suya atılmaktadır. Bu mekanizma vücutta laktik asit birikimi tehlikesini engellemektedir.

Omurgalılar arasında benzersiz olan ve esasında bira mayası gibi aneorobik solunum yapan canlılar ile ilişkili olan bu olağan dışı kabiliyetin arkasındaki moleküler mekanizma ilk kez ortaya çıkarıldı ve Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Uluslararası ekip, bir tür japon balığı olan altın balığı ve kabak sazanlarının kaslarının zengin miktarad karbonhidratın yanı sıra karbonhidratları hücrelerin mitokondriyumunda parçalanmaya yönlendirmek için iki set protein içerdiğini gösterdi – enerji üretim mekanizmasının açıklanabilmesi için önemli bir adım.

Bu proteinlerin bir seti diğer türlerinkine çok benzemekle birlikte, ikinci grup oksijen bulunmadığından güçlü bir şekilde aktive edilir ve metabolik substratların mitokondrianın dışında etanol oluşumuna kanalize olmasına izin veren bir mutasyonun taşıyıcılığına işaret etmektedir.

Daha ileri genetik analizler, iki kümenin proteinlerinin, yaklaşık 8 milyon yıl önce, altın balığı ve sazanların ortak bir atasındaki bir bütün genom çoğaltma olayının parçası olarak ortaya çıktığını ortaya koyuyor.

Liverpool Üniversitesi’nden evrimci fizyolog Dr. Michael Berenbrink, “Kuzey Avrupa yaşam alanlarında birkaç ay boyuca buzlu ve soğuk kalan göletlerdeki oksijensiz suyun zamanla sazanlardaki kan alkol konsantrasyonlarını artırdığını belirtmektedir. Bu artış alkollü araç kullanma sınırının üzerinde ve (50 promil) 100 mililitrede 50 mg’dan fazla.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-08-scientists-reveal-goldfish-alcohol-survive.html#nRlv

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here