*

güncelbilim: Basit enfeksiyonlar için alternatif tedaviler geliştirilmesi antibiyotik direncinin önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

**

Artan sepsis ve ölüm vakaları ile antibiyotik geliştirme çalışmalarında karşılaşılan zorluklar hekimleri alternatif tedavileri de değerlendirmeye itiyor.

***

Boğazınız mı ağrıyor? Penisilin veya amoksisilin için hızlı bir reçete yazabilir ancak doktor tarafından alınan bu tür bir  insiyatif bakterilerin antibiyotiklere direnç geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum, gelecek zamanlarda halk sağlığı ve kendi sağlık düzeyinizini risk altına sokmak anlamına da gelmektedir.

Georgia Institute of Technology’deki bilim adamlarının yeni bir makalesine göre, küçük enfeksiyonlar için antibiyotiklere alternatifler geliştirme zamanı gelmiştir. Bu adım hızlı bir şekilde atılmalıdır. Bakterileri etkisiz hale getirmek için antibiyotik geliştirme çalışmalarının eksikliklerini gidermek için mevcut stratejilerin yeterince başarılı olamadığı bildirilmektedir.

İlaç geliştirme stratejilerindeki olası bir sorun, sepsis gibi aşırı enfeksiyonlardan her dakikada bir ölüm riskini taşıdığı bildiriliyor. Georgia Tech araştırmacıları, antibiyotik direncini ortaya çıkaran evrim sürecinin, büyük enfeksiyonlar yerine sinüzit, bademcik, bronşit ve mesane enfeksiyonları gibi küçük hastalıklarla ilerlediğini söylemektedirler.

Georgia Tech’in Biyolojik Bilimler Okulu’ndaki doçent profesörü Sam Brown, “Antibiyotik kullanımının yaklaşık% 90’ı bu küçük rahatsızlıklara karşı yazılan reçetelerden kaynaklanıyor” demektedir. Bu birçok küçük savaşta direnç kazanan bakteriler, örneğin ameliyat sonrasında ortaya çıkan zorlu ordular halinde gelişebilmektedir.

Brown, “Küçük enfeksiyonlar için alternatif tedaviler geliştirilmek ve antibiyotikleri daha az sıklıkla vererek, etkinliklerini gerçekten ihtiyaç duyulduklarında kullanmak mantıklı olabilir” dedi.

Mikropların evriminde ve bakteri virulansı konusunda uzman olan Brown ve Brown’un laboratuvarında tıp doktoru ve doktora sonrası araştırma asistanı olan baş yazar Kristofer Wollein Waldetoft, bakterilerle savaşa yeniden odaklanması için önerilerini içeren bir makale yayınladı. ( 2017, PLOS Biyoloji.)

Antibiyotik Drenci İki Yüzlü Olabilir

Siz veya çocuğunuz üst solunum yolu enfeksiyonu ile doktora giderseniz, sıklıkla geniş spektrumlu bir antibiyotik olan amoksisilin alırsınız. Bu yüzden sadece hedeflenen bakterileri değil, sindirim sistemi gibi yerlerde de dahil olmak üzere birçok bakteri topluluğunu öldürmektedir ve oldukça geniş etkileri vardır.

I. coli insan bağırsağında yaygındır ve bazı suşlar antibiyotikleri engelleyen enzimler salgılar ancak diğer suşlar bunu yapmaz. Geniş spektrumlu bir antibiyotik savunmasız, daha az tehlikeli bakterileri öldürür ve daha tehlikeli ve dayanıklı bakterilerin çoğalmasını sağlar.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-12-alternative-therapies-mild-infections-combat.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here