*

Güncel Bilim: Beyin

**

Amigdala daha önce keşfedilmemiş biçimde yeni hücreler üretiyor.

***

UQ Queensland Beyin Enstitüsü bilim insanları, duygusal anıları işlemek için beynin önemli bir bölgesi olan erişkin amigdala’da yeni beyin hücrelerinin de üretildiğini keşfettiler.

Queensland Üniversitesi tarafından yapılan keşİf, kaygı, depresyon ve post-travmatik stres bozukluğu (TSSB) için yeni tedavilere yol gösterebilir.

Beyindeki antik bir bölüm olan amigdalardaki bağlantıların bozulması, TSSB gibi anksiyete bozukluklarıyla bağlantılıdır.

Queensland Beyin Enstitüsü direktörü Prof. Dr. Pankaj Sah, araştırmanın beynin uyarlama ve yenileme kabiliyetinin anlaşılmasında önemli bir adım olduğunu belirtti.

Sahra, “Daha önce yeni nöronların yetişkin beyninde üretildiği bilinmesine rağmen , amigdalada yeni hücrelerin keşfedilmesinin heyecan verici olduğunu” söylemektedir. “Keşif, amigdala’nın korku süreçleri ve korku anılarının düzenleme rolünü anlamak için de önem arz etmektedir.”

Araştırmacı Dr Dhanisha Jhaveri, korkunun öğrenmesinde amigdaların önemli bir rol oynadığını söyledi. Bu süreç, bir teşvik unsurunun korkutucu bir olayla ilişkilendirilmesi biçiminde yürümektedir.

“Korku artan kalp atım hızı, ağız kuruluğu, avuç içlerinde terleme gibi fizyolojik tepkilere neden olmaktadır ancak amigdala öğrenilmiş fobiler veya TSSB, söz konusu olduğunda, korku ve çaresizlik duyguları üretiminde rol oynar.

Amigdala’daki yeni beyin hücrelerinin üretimini teşvik edebilecek yöntemleri bulmak, korku, TSSB ve depresyon gibi korku işleme bozukluklarının tedavisinde yeni yollar olmasını sağlayabilir.

Yetişkinlerde daha önce yeni beyin hücrelerinin sadece uzaysal öğrenme ve hafıza için önemli bir beyin bölgesi olan hipokampust tarafında üretildiği zannediliyordu. Queensland Beyin Enstitüsü kurucu direktörü Prof. Perry Bartlett tarafından yapıan bu araştırma ile nörogenez adı verilen sürecin de detaylandırılması sağlanmış olmaktadır.

Amgdala loblarının insan beynine yerleşim bölgeleri.

Amigdala (Corpus amygdaloideum) medial temporal lobunun derinlerinde yerleşen badem şeklindeki beyin bölümü. Duygusal hafıza ve duygusal tepkilerin oluşmasındaki primer role sahip bölge. Limbik sistemin önemli bir parçasıdır.

Başta korku duyusu olmak üzere, duyguların denetiminden sorumlu olan amigdala; sempatik sinir sisteminin aktivasyonu için hipotalamusa, refleksleri artırmak için talamik retiküler nükleusa, yüzde korku ifadesinin oluşması için fasial ve trigeminal sinir nükleusları uyarır. Ayrıca dopamin, noradrenalin ve adrenalin salgılanması için çeşitli uyaranlar yollar.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-08-adult-brains-cells-previously-undiscovered.html?utm_source=tabs&utm_medium=link&utm_campaign=story-tabs

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here