*

güncelbilim: Neolitik Avrupalıların Anadolu göçmenleriyle karıştığı belirlendi.

**

Macaristan Bátaszék’te erken neolitik bir mezarda yapılan DNA analizleri Anadolu göçmenlerinin varlığına işaret ediyor.

***

Uluslararası bir araştırmacılar ekibi, Avrupa’nın çeşitli yerlerindeki Neolitik avcı-toplayıcıların Yakın Doğu’daki çiftçilerle birlikte yaşadığını keşfetti. Nature dergisinde yayınlanan makalede ekip, Avrupa’daki birkaç erken toplumun DNA melezleşmeleri hakkında bilgi verdi.

Neolotik Dönem Nedir?

Sıklıkla Yeni Taş Devri olarak tanımlanan Neolitik Dönem, M.Ö. yaklaşık 15.000 ila M.Ö. 3000 arasındaki tarihi bir dönemidir. Yerleşik hayata geçiş ve alet ve sanatların geliştirildiği bir zaman dilimidir.

Önceki araştırmalar, Almanya, Macaristan ve İspanya’da yaşayan insanların, çoğunlukla, Neolitik Çağ döneminde avcı-toplayıcılar olduklarını, ancak bunların yerini Yakın Doğu’dan (Anadolu) gelen çiftçilerin aldığını göstermiştir. Bu yeni çalışma ise, iki grup arasında ırk karışımı avcı-toplayıcı sayısında düşüşe neden olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır. Sonuçta modern Avrupalılar Yakın Doğu göçmen çiftçilerinden gelmişler, ancak avcı-toplayıcı DNA kalıntılarını da taşımaktadırlar.

Araştırmacılar, Avrupa’da insanların erken tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Macaristan, Almanya ve İspanya’dan toplanan (M.Ö. 6.000 ila 2.200) 180 DNA örneğini analiz etti. Çalışma alanlarındaki nüfus etkileşimlerinin simülasyonunu yapmak için kullanılan bir matematiksel model oluşturmak için DNA analizinden elde edilen verileri kullandılar.

Araştırmacılar, iki grup arasında düşünülenden çok daha fazla melezleşme olduğuna karar verdiler. Araştırma yapılan tüm alanlarda yaklaşık bir kaç yüz yıl boyunca devam etmiş olsa da, ekip İspanya ve Almanya’da Macaristan’dan daha hızlı bir karışıma dikkat çekiyor.

Araştırmacılar, bulgularının mantıksal olarak da tutarlı olduğunu belirtiyorlar; iki grup arasındaki temasın, orijinal grubun basitçe ortadan kaybolduğu noktaya kadar sadece diğerini dışlayan bir süreçten ziyade, melezleşme ile yürümesi daha muhtemel görünmektedir.

KAYANAK

https://phys.org/news/2017-11-dna-neolithic-europeans-interbred-anatolian.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here