*

Arılar Nasıl Öğreniyor?

*

Çevresel baskılar, örneğin doğal olmayan “kurgusal” bir çevre arıların  bilişsel yeteneklere sahip olduklarını göstermektedir.

***

QMUL Biyolojik ve Kimyasal Bilimler Okulundan proje yöneticisi ve ortak yazar Profesör Lars Chittka, “Çalışmamız, böceklerin küçük beyinleri ile sınırlı davranış esnekliği ve yalnızca basit öğrenme kabiliyetine sahip olduğu düşüncesinin tabutuna son çiviyi çakıyor” dedi.

Önceki araştırmalar, bombus arılarının bir dizi bilişsel görevi çözebileceğini göstermişti, ancak bunlar, örneğin yiyecek elde etmek için sergiledikleri rutin davranış dizelerine benzetilmekte idi.

Bu araştırmada ise arıların doğal olarak karşılaşmadığı görevleri yerine getirmek için davranış esnekliği gösterip gösteremediği üzerinde çalışılmıştır.

Lars Chittka, “Arıların evrimsel tarihinde daha önce hiç karşılaşılmamış bir görevdeki  kognitif becerilerini keşfetmek istedik” demektedir. Bu görev, bombus arılarının doğal olmayan bir nesneyi kullanıp kullanamayacağını test etmektir. Arılar, bir ödül kazanabilmek için topu belirlenmiş bir yere taşımak durumundadırlar. Bu deney için ve öncelikle arılar bir platformda topun doğru yerini belirlemek için eğitildiler. Ardından, ödüllerini elde etmek için, arılar yeri değiştirilmiş bir topu belirtilen yere taşımak durumundaydılar.

Bu iş için gerekli olan tekniği canlı veya model bir göstericiden gözlemleyen arılar, böyle bir gözlem yapma şansı olmayan arkadaşlarına göre daha başarılı olmuşlardır.

Araştırmacılardan Dr. Olli J. Loukola şunları söylemektedir: “Arılar, diğer arıların uyguladıkları çözümleri basit bir biçimde kopyalamakla yetinmemektedirler, görerek elde ettikleri tekniğe kendilerinden de bir şeyler katarak özgün çözüm metotlarını ortaya koymaktadırlar. Bu durum bir böcek için etkileyici miktarda bilişsel esneklik ve kapasite sahibi olmak anlamına gelmektedir.”

Dr Loukola sözlerine şunları da eklemektedir: “Bombus arıları veya diğer hayvanlar bu gibi karmaşık görevleri çözebilecek bilişsel yetenekleri taşıyor olabilir, ancak çevresel baskılar bu tür davranışları gerektirmedikçe negatif ön yargıda bulunmak imkansızdır.”

Haberi değerlendiren bir Londra Üniversitesi İngiltere milli takımaına gönderme de yapmış 🙂
Kaynak Tarihi/KAYNAK

23 Şubat 2017

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/02/170223142100.htm

https://phys.org/news/2017-02-ball-rolling-bees-reveal-complex.html

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here