*

Güncel Bilim: Siçim bağları

**

Bilim, ayakkabı bağlarının neden çözüldüğünü gösterdi.

***

UC Berkeley’deki makine mühendisleri tarafından yapılan yeni bir çalışma ayak bağlarının niçin çözüldüğünü gösteriyor.

Bu soru, herkesin ayakkabılarını giymek için uğraştıktan sonra sık sık sorduğu bir sorudur; ancak şimdiye kadar hiç kimse bu soruyu bilimsel bir araştırmanın konusu yapmamıştır.

Çalışma, görünüşte bilinen bir problemi yanıtlayan bir bilimsel araştırmadan ibaret. Düğüm mekaniğinin daha iyi anlaşılması ve düğümlü yapıların çeşitli kuvvetler altında neden başarısız olduğuna dair daha net bilgiler vermek için düşünülmüş bir araştırma sürecidir. Yavaş oynatımlı bir kamera ve bir dizi deney düzeneği kullanarak ayakkabı düğümünün çözülmesinin, kuvvetlerin karmaşık etkileşimi ile tetiklenen saniyeler içinde gerçekleştiğini göstermektedir.

Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre cevap, sallanan ve bozulan kuvvetlerin ikili karışımının görünmez bir el gibi davranıp düğümleri gevşetmesi ve her şey çözülene dek bağcıklarınızı serbest uçlarından çekiştirmesi.

Araştırmacılar, “Düğümlü yapıları ve ayakkabı düğümünü anlamanın, dinamik güçler altında başarısız olan DNA veya diğer mikro yapılar gibi başka şeylere uygulanabilecek yararlı bilgiler vereceğini” belirtmektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-04-shoe-string-theory-science-shoelaces-untied.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here