*

Ayna Hareket Bozukluğu

**

Ayna Hareket Bozukluğu olarak isimlendirilen hastalığın genetik temelleri üzerinde yeni araştırmalar yapılıyor.

***

Bir eklemdeki hareketin istemsiz biçimde karşı eklemde de aynı hareketi oluşturmaya zorlaması veya ayna etkisi, ortak bir gelişimsel beyin bozukluğuyla bağlantılıdır.

Queensland Üniversitesi’nden bilim adamları, ACC anomalisi ile ilgili olan korpus kallozumagenezisi (DCC) olarak bilinen insan geninin mutasyonlarını keşfetmek için uluslararası araştırmacılar ile iş birliği halinde çalıştılar.

Korpus kallozum, iki hemisfer arasındaki iletişimi sağlamaktadır.

Queensland Beyin Enstitüsü’nden Profesör Linda Richards, ACC’nin beynin sağ ve sol taraflarını bağlayan sinir liflerinin kısmen veya tamamen yokluğu sonucu ortaya çıktığını belirtti.

“DCC mutasyonu olan insanlar üzerinde yapılan daha önceki çalışmalar, ayna hareket bozukluğuna karşın normal bir korpus kallozuma sahip olduklarını göstermişti.

“Ancak, DCC geninin farelerde ACC’ye neden olduğu biliniyordu.

“Daha önce, genin hayvanlarda ve insanlarda farklı işlevlere sahip olduğu düşünülüyordu, fakat şimdi bunun böyle olmadığını biliyoruz.”

Bilim adamları daha önce, DCC genindeki mutasyonun yanında, bu bozukluğun bir korpus kallosum malformasyonu ile kombinasyon vermesi gerektiğine karar vermişti.

Nature Genetics dergisinde yayınlanan en son çalışmada DCC mutasyonu olan bireylerin yarısından fazlası konjenital ayna hareketi bozukluğuna sahip olduğunu göstermektedir.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-03-discovery-reveals-brain-abnormality-mirror.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here