*

Güncel Bilim: Mikrobiyoloji

**

Bakteriler içerisinde yaşadıkları sıvıların fiziksel özelliklerini değiştirebiliyor.

***

Esnek yapılı kuyruk, çevre sıvıları inceltmeye ve bakterilerin yüzerken karşılaştıkları engeller arasında sıkıştıklarında kendilerini kurtarabilmelerine yardımcı oluyor.

Yeni araştırmalardan elde edilen bulgular, bakteri üreme dinamiklerinin nasıl kontrol edildiğine ışık tutabilir. Penn Society’deki araştırmacılar tarafından yapılan yeni araştırma, Royal Society dergisi yakın tarihli sayısında yayınlandı; matematiksel modelleri kullanarak, silli bakterilerin (sil adı verilen çok sayıda organellere sahip), kuyruk yardımı ile ortaya çıkan hareketin üstesinden gelmesi gereken kuvvetler ve silli bakterilerin nasıl hareket ettiği konusuna ışık tutmaktadır.

Bakteriler, gezegende en bol organizmalardır ve genellikle sıvılarda bulunurlar. Yakın deneysel çalışmalardan bakterilerin etkin viskozite (bir tür iç sürtünme) azaltabilen mekanizmalara sahip olmaktadır.

Araştırmanın sözcülerinden Potomkin, “Bakterilerin yoğunluğunun yüksek olduğu durumlarda, bakterilerin toplu hareketinden kaynaklanan bir etki ile vizkozite azalması oluşmaktadır ancak bakterilerin daha az bol bulunduğu seyreltik solüsyonlarda da viskozitede bir azalma gözlemleniyor” demektedir. “Bu etki, bakterilerin rastgele-dönme hareketi ile açıklanmaktadır ancak, bu hareketleri gerçekleştirmeyen bakteri suşlarında da viskozitede benzer bir azalma olduğu bildirildi. Bu etkinin flegalla nedeniyle ortaya çıkıyor olabileceği bildirilmektedir.

Matematiksel bir model kullanan araştırma ekibi, esnek flagella’nın bakterilerin moleküller arasındaki yerel güçleri aşmasına, viskozitenin düşürülmesine ve sıvının etkin bir şekilde inceltilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu keşif, biyomedikal veya endüstriyel amaçlı araçlar için biyomimetik tasarımların (insan yapımı olup biyolojiyi taklit eden materyallerin) geliştirilmesi için ön açıcı mahiyettedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-06-bacteria-liquid-properties-entrapment.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here