*

güncelbilim: Körfez eşkinası yok oluşun eşiğinde.

**

Üreme dönemlerinde bir araya gelen ve diğer deniz memelilerini sağır edebilecek seviyede ses üreten özel bir balık türü yok oluşun eşiğinde.

***

Bilim adamları, aşırı avlanma tehdidi altında bulunan “eşkina gösterisi” nin korunması için açıklama yaptılar. Meksika körfezi balıklarının diğer deniz hayvanlarını sağır edebilecek düzeyde ses üretebildiği bildirilmektedir.

Araştırma ekibi, körfez eşkinalarının, çok yüksek ve “makineli tüfek benzeri”, çoklu ses darbeleri ile çiftleşme çağrısı yaptığını söylüyor.

San Diego Üniversitesi’nden Timothy Rowell, AFP’ye verdiği demeçte, “Yılda bir kez yüz binlerce balığın bir araya geldiğini,” söylüyor. Toplu koronun bir stad ya da arı kovanına benzer bir tezahürat yapan kalabalık oluşturduğu” söylemektedir.

Ortaya çıkan ses seviyeleri, geçici olmasına rağmen deniz memelilerinde kalıcı işitme kaybına neden olabilmektedir.

Texas Üniversitesi’nden Rowell ve meslektaşı Brad Erisman, popüler bir sofra balığı olan körfez eşkinalarını dinlemek için özel su altı cihazlar kullandı.

Bu balıkların tüm yetişkinleri her bahar tek bir yere (Meksika Körfez Körfezi’nin en kuzeyindeki Colorado Nehri Deltası’na) göç ederler. Dünyanın her yerindeki yetişkin balıkların, birkaç haftalık bir süre için normal yaşam ortamlarının yüzde birinden daha azında toplamaktadır. Bu süre zarfında, erkek eşkinalar, balıkçı gemilerinin gövdelerinden yankılanan çağrılar gönderir ve balıkçılar tarafından su kesiminin üzerinden bile duyulabilir.

Sadece bir ağa sahip tek bir tekne, iki ton balık avlayabilmektedir. Balıklar yaklaşık bir metre (3.3 fit) uzunluğunda ve 12 kilogram ağırlığına kadar (26 kilo) ulaşabilmektedirler.

Yaklaşık 500 teknelik bir filo, her mevsim yumurtlama dönemindeki iki milyon balığı avlamaktadır. Bu durum türün varlığını tehlikeye atılıyor.

Türü Kırmızı Listede tutan Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) ‘ye göre, Körfez eşkinası yok oluşun eşiğinde bulunmakta.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-12-fish-sex-loud-deafen-dolphins.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here