*

Güncel Bilim: Robot

**

Soft robot (yumuşak dokulu robot) teknolojisinde çığır açabilecek yeni bir kompozit baskı materyali keşfedildi.

***

Columbia Mühendislik araştırmacıları, doğal biyolojik sistemleri taklit etmeye yardımcı olabilen yumuşak robotların yaratılmasında uzun süredir var olan bir sorunu çözdü. Makine Mühendisliği profesörü Hod Lipson’ın liderliğindeki Creative Machines laboratuvarında yer alan bir grup, 3 boyutlu basılabilir bir sentetik yumuşak kas geliştirdi. Bu, sentetik yumuşak kas, harici bir kompresöre veya kendinden kompresöre ihtiyaç duymayan kendine özgü genişleme yeteneğine sahip, benzersiz bir suni aktif doku. Yeni maddenin doğal kaslardan 15 kat daha büyük bir gerilme gücü (gram başına genişleme) var ve kendi ağırlığının 1000 katına kadar çıkabiliyor.

Bulgular, Nature Communications tarafından yayımlandı. Yeni çalışma, “Yumuşak Aktüatörler için Yumuşak Malzeme” başlıklı genel hatları belirleyen öncü bir çalışma.

Mevcut yumuşak aktüatör teknolojileri tipik olarak, hava veya sıvı kendilerine tedarik edildiğinde genleşen elastomer derilerin pnömatik veya hidrolik enflasyonuna dayanır. Bu tür teknolojiler için gerekli olan dış kompresörler ve basınç düzenleyici ekipman, minyatürleşmeyi ve bağımsız olarak hareket edebilen ve çalışabilen robotların yaratılmasını engeller.

Hod Lipson, ” Robotların zihinleri oluşturmak için büyük adımlar attık, ancak robot mekaniği hala ilkel” demektedir. “Gerçeğe yakın robotlar yapmanın önündeki en büyük engellerden birinin üstesinden geldik.” iddiasında bulunuyor.

Canlı organizmalardan esinlenen soft robotlar (yumuşak materyal robotları), robotların insanlarla temasa geçip etkileşime girmesi gereken imalat ve sağlık gibi alanlarda büyük bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Sert robottan farklı olarak, yumuşak robotlar tıbbi ve diğer yardım türlerini sağlamak, hassas görevler gerçekleştirmek veya yumuşak nesnelere dokunmak için doğal hareketleri yorulmadan taklit etmek gibi işlevler için gerekli görülmektedir.


KAYNAK

https://phys.org/news/2017-09-soft-robotics-self-contained-actuator-stronger.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here