*

Güncel Bilim: Robot teknolojileri

**

C-LEARN: Robotların biri birinden öğrenmesini sağlayan yapay zeka yazılımı geliştiriliyor.

***

Çoğu robot, iki yöntemden birini kullanarak programlanmıştır: Demonstrasyondan öğrenme, veya yaptıkları bir işi izlemek ve sonra tekrarlamak ve optimizasyon ya da örnekleme olarak isimlendirilen programlayıcının görev kısıtlarını açıkça kodlamasını gerektiren hareket planlama yazılımları.

Her iki yöntemin de dezavantajları vardır. Gösteriden öğrenen robotlar, öğrendikleri bir beceriyi başka bir duruma kolayca aktaramaz ve doğru işler yapamazlar. Öte yandan, örnek-leme veya optimizasyon kullanan hareket planlama sistemleri, bu değişikliklere uyum gösterebilir ancak zaman alıcıdır, zira genellikle uzman programcılar tarafından elle kodlanmalıdır.

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuarından (CSAIL) araştırmacılar, son zamanlarda iki tekniğin köprülenmesini amaçlayan bir sistem geliştirdiler: C-LEARN, kodlayıcı olmayan kişilerin, nesnelerin genelde nasıl manipüle edildiği hakkında bazı bilgiler sağlayarak robotlara bir dizi görevi öğretmesine olanak tanıyor. Bu misyon başka bir robotun görevin tek bir demosunu göstermesi suretiyle yerine getirilmektedir.

Önemlisi, bu, kullanıcılara, farklı hareket yollarına sahip diğer robotlara otomatik olarak aktarılabilen robot becerilerini öğretmelerini sağlar – benzer işlemleri gerçekleştirmek için çeşitli robotlar isteyen şirketler için anahtar zaman ve maliyet tasarrufu önlemi.

Makalenin yazarlarından Claudia Pérez, C-LEARN üzerinde çalışan MIT Profesörü Julie Shah ile birlikte çalışmaktadır ve “Gösterimden öğrenmenin sezgiselliğini hareket planlama algorit-malarının hassaslığı ile birleştirerek, bu yaklaşım robotların daha önce öğrenemediği, her iki kolunu da kullanarak çok aşamalı montaj gibi yeni görev türleri yapmalarına yardımcı olabilir” diyor.

Ekip, sistemi kapakları açma, nesneleri taşıma ve konteynerlerden nesneler çıkarma gibi görevleri yerine getirmek üzere programladıkları bomba imhası için tasarlanmış yeni iki kollu bir robot olan Optimus’da test etti. Simülasyonlarda, Optimus’un öğrendiği becerilerin CSAIL’ın 6 fit uzunluğunda 400 kiloluk humanoid robot Atlas’a sorunsuz bir şekilde akta-rılabileceğini gösterdiler.

Nasıl çalışır?

C-LEARN ile kullanıcı ilk önce robota, farklı kısıtlamaları olan çeşitli nesnelere nasıl ulaşa-cağını ve bunları nasıl kavrayacağına dair veri tabanı verir. C-LEARN’deki C, “kısıtlamalar” anlamına gelir. Örneğin, nesne direksiyon simidi benzer şekillere sahiptir ancak bunları bir arabaya bağlamak için robot kollarını farklı hareket ettirecek şekilde yapılandırmalıdır. Bilgi tabanı, robotun bunu yapması için gereken ön bilgileri içerir.

Ekip ayrıca robotun insanlarla iş birliği yaptığında daha da iyi performans gösterdiğini de ortaya koydu.

KAYNAK

https://techxplore.com/news/2017-05-robots.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here