*

Güncel Bilim: Beynimiz Zannedilenden Çok Daha Çalışkan

**

Beynimiz mikroskobik düzeylerde şimdiye kadar sandığımızdan çok daha aktif: Bu farkın yaklaşık on katı kadar olduğu tahmin edilmektedir.

***

Özet: Yeni bir yaklaşım bilim insanlarının beynin nasıl çalıştığına dair anlayışını değiştirebilir: Nörolojik hastalıkların tedavisinde yeni yaklaşımlara ve insan gibi “düşünen” bilgisayarların geliştirilmesine yol açabilir.

Tarih: 9 Mart 2017

Kaynak: Kaliforniya Üniversitesi – Los Angeles

Bilindiği gibi sinir sistemimizin esas yapı birimi sinir hücreleri (nöronlardır). Bir nöron, tipik olarak gövde ve gövde ile bağlantılı uzantılardan meydana gelmektedir.

Araştırmacılar beyinde yer alan nöronların  dentrit adı verilen uzantıları üzerinde yoğunlaşan bir çalışma gerçekleştirdiler: Bilim adamları daha önceleri sininir hücrelerinin gövdelerinden orjinlenen elektriksel değişimlerin başka bir nöronun dentritlerine etki ederek nöronlar arası iletişim süreçlerinin temelini oluşturduğuna inanmaktaydılar.

UCLA ekibi dentritlerin nöron gövdeleri arasındaki pasif yollardan ibaret olmadıklarını keşfetti. 

Araştırmacılar dentritlerin elektriksel olarak aktif olduğunu ve nöron gövdelerinden yaklaşık on kat daha fazla düzeylerde elektriksel değişim (aksiyom potansiyeli) ürettiğini belirledi.

UCLA dan Nörofizikçi Mayank Mehta, “Dendritler sinir dokusunun yüzde 90’ından fazlasını oluşturmaktadır” bilgisini veriyor.

Dentritlerin elektriksel olarak nöron gövdelerinden daha aktif olduğunu keşfetmiş olmak beyinin hücresle düzeydeki çalışma mekanizmaları ile ilgili anlayışımızı kökten değiştirmektedir.

Araştırma, Science dergisinin 9 Mart sayısında yayınlandı.

KAYNAK

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170309150634.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here