*

Güncel Bilim : Serebellum

**

Bilim adamları, beyinciğin daha önce bilinmeyen bir işlevini keşfettiler.

***

Küçük beyin olarak da isimlendirilen beyincik iskelet kaslarının uyumlu biçimde çalışmasını sağlamaktadır.

Beyincik umumiyetle beynin daha hacimli kısımlarını oluşturan ana yapıların gölgesinde kalmaktadır. Beyincik dışında kalan kısımlar bizleri atalarımızdan ayıran  iletişim, düşünme, planlama vb işlevler ile ilgili olması itibariyle neredeyse bütün dikkati üzerinde toplamaktadır.

Nature dergisinde 20 Mart tarihi itibariyle yayımlanan deneysel bir araştırma bu durumu değiştirecek ve yeni araştırmalara yol açacak bulgular içermektedir.

Habere konu oluşturan bulguların tesadüf eseri ortay çıktığı da söylenebilir zira araştırmacılar esasen farelerde, gerçek zamanlı olarak serebellum granül hücrelerinin aktivitelerini kaydetmeyi mümkün kılan yeni bir teknik kullanarak kasların nasıl kontrol edildiğini incelemek amacı ile çalışıyordu.

Meyve sinekleri, fareler veya diğer canlı hayvanlarda nöronal aktivitenin görüntülenmesi için öncü yöntemler geliştiren araştırmacılar granül hücrelerinin faaliyetlerine odaklandılar.

Araştırmacılar, farelerdeki motor kontrolünü incelemek için küçük bir kola basıldıktan yaklaşık bir saniye sonra şeker su ile ödüllendirilmelerini sağlayan bir düzenek kullandılar. Fareler manivelaları iterken ve ödüllerini alırken, her farenin granül hücrelerindeki aktiviteyi kay-dettiler.

Bir grup granül hücresi beyincik için olağan beklenti doğrultusunda ve farenin kol hareketi ile eş zamanlı biçimde aktive olmaktaydı ancak bu araştırmadan beklenemeyecek bir durum da ortaya çıktı; bazı granül hücreleri fare henüz ödülü görme aşamasında aktive olurken, başka bazı hücreler ödülü elde ettikten sonra aktvite göstermeye başladılar.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-03-scientists-previously-unknown-role-cerebellum.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here