*

Biyosentrik Evren Teorisi

**

Yaşam zaman, mekan ve kendi kozmosunu yaratır.

***

Tanınmış bilim adamı Robert Lanza tarafından önerilen bir teoridir.

Kuantum fiziğinin fikirlerine dayanmaktadır.

Her şeyin teorisini oluşturmak için fizik veya kimyadan önce biyolojinin kullanılması gerek-tiğini iddia etmektedir.

Robert Lanza , boşluk ve zaman dediğimiz şeyin, dış fiziksel nesneler yerine hayvansal duyu algılarının biçimleri olduğunu açıklıyor.

2010’da Robert Lanza ve astronom Bob Berman, biyocentrism üzerine ilk kitaplarını yayım-ladılar:  Biyosentrizm: Yaşam ve Bilinç, Evrenin Gerçek Doğasını Anlama Anahtarları.

Kitap, dünyanın her yerinden okuyucuların gözlerini açarak evrenin nasıl oluştuğuna yeni bir bakış açısı getirdi. Geçmişte, fizik, batı bilimindeki evrenin konusuna egemen olmuştur. Biocentrism ile Robert Lanza, yaşamı sadece fizik kanunlarının çarpıklığı değil, biyolojiye odaklıyor.

Son zamanlarda, Robert Lanza ve Bob Berman, biyocentrism Beyond Biocentrism: Zaman, Uzay, Bilinç ve Ölüm Yanılgısını Yeniden Düşünmek adlı ikinci kitabı üzerinde çalışırken araştırmalarını sürdürüyorlar.

****

Robert Lanza, dünyanın en saygın bilim adamlarından biridir – News & World Report kendisini “dahi” ve “acımasız düşünür” olarak vasıflandırıyor.

 

Wakeza Forest Üniversitesi’nden profesör olan Lanza, 2014’te Time dergisi tarafından “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi” listesinde yer almıştır. Prospect dergisi ise 2015 yılında kendisini En İyi 50 “Dünya Düşünüründen birisi” ilan etti.

KAYNAK

http://discovermagazine.com/2009/may/01-the-biocentric-universe-life-creates-time-space-cosmos

https://biocentrismnews.com/?gclid=CJCt_qiUxdICFY8YGwodzCEJkg

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here