*

Güncel Bilim: Balinagillerin kültürel birikimleri, insan kültürleri kadar zengin.

**

Balinaların ve yunusların, insanlar ile kıyaslanabilecek düzeyde zengin kültürel birikime sahip topluluklar oluşturabildiği keşfedildi.

***

CETACEAN: Balinalar ve yunuslar sıkı sınırlara sahip sosyal gruplarda yaşarlar ve karmaşık ilişkiler üretirler. Birbirleriyle konuşurlar ve hatta bölgesel lehçelere (insan toplumları gibi) sahip olurlar.

Çalışma Nature Ecology & Evolution’da yayınlandı. Cetacean (balinagiller) kültürünün ve davranışının karmaşıklığını beyinlerinin büyüklüğüyle ilişkilendirilmektedir.

Araştırma için, University of Manchester, British Columbia Üniversitesi, Kanada, Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Yüksek Okulu (LSE) ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Stanford Üniversitesi bilim insanları arasında iş birliği yapıldı.

Çalışma, balinagillerin beyin boyutu ve sosyal davranışları arasında yetkin bir veri seti oluşturmak için yapılmış ve bu türden çalışmaların ilk örneğidir. Ekip, yunuslar , balinalar ve musurgillerin 90 farklı türü hakkında bilgi topladı. Araştırma ile, çoğu insan kültüründe olduğu gibi deniz memelilerinin sosyal ve kooperatif davranış özelliklerine sahip olduklarını gösteren çok miktarda kanıta ulaşılmıştır.

Çalışma, bu toplumsal ve kültürel özelliklerin, ensefalizasyon adı verilen beyin büyüklüğü ve beyin genişlemesi ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Ortaya çıkan davranışsal benzerliklerin uzun listesinde insanlarla ve diğer primatlarla paylaşılan birçok özellik bulunmaktadır:

  • Karmaşık ittifak ilişkileri – karşılıklı yarar için birlikte çalışmak
  • Avlanma tekniklerinin sosyal aktarımı – Av araçları nasıl kullanılacağını öğretmek
  • Kooperatif avcılığı
  • Bölgesel grup lehçeleri de dahil olmak üzere karmaşık seslendirme – birbirleriyle “konuşmaktadırlar.”
  • Vokal taklitçiliği ve kişilere özgü ‘imza ıslıkları’ – ‘isim’ tanıma özelliğini kullanma
  • İnsanlarla ve diğer türlerle spesifik iş birliği – farklı türlerle çalışmak
  • Alloparenting (Ebeveynlik)
  • Sosyal oyun

Manchester’daki Dünya ve Çevre Bilimler Okulu’nda evrimci bir biyolog olan Dr Susanne Shultz: “İnsanlar olarak biz, sosyal ilişkiler kurmave ilişkileri geliştirme kabiliyetimiz sayesinde gezegenimizdeki hemen hemen her ekosistemi ve çevreyi kolonize etmiş bulunuyoruz. Balinaları ve yunusları da son derece büyük ve anatomik açıdan sofistike beyinlere sahiptir ve bu nedenle, benzer bir deniz temelli kültür yaratmıştır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-10-whales-dolphins-rich-human-like-cultures.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here