*

Güncel Bilim: Çevre kirliliğinin neden olduğu ölümler, savaşlar ve felaketlerin tümünden daha fazla.

**

Kirli hava ve kirli su gibi olgular ile ortaya çıkan çevre kirliliği her yıl tüm dünyadaki savaş ve şiddetten daha çok insanı öldürüyor.

***

Çevre kirliliği nedenli ölümler sigara, açlık veya doğal felaketler veya AIDS, tüberküloz ve sıtma nedenli ölümlerin tamamından daha yüksek bir düzeye ulaştı.

Lancet medikal dergisinde Perşembe günü yayınlanan büyük ölçekli bir araştırmaya göre , 2015 yılında dünyadaki her altı prematür ölümünden biri – yaklaşık 9 milyon – zehire maruz kalmaktan kaynaklanan hastalıklara atfedilebilir. Rapora göre, kirlilikle ilişkili ölümlerin maliyeti de yıllık 4.6 trilyon dolara veya dünya ekonomisinin yaklaşık% 6.2’sine mal oluyor.

Icahn Tıp okulundaki küresel sağlık epidemiyolojisi uzmanı Philip Landrigan, “Kirlilik konusunda bir çok çalışma var, ancak AIDS veya iklim değişikliği gibi olaylar düzeyinde dikkate alınmadığını” söyledi.

Bu araştırma sonucu ortaya çıkan raporlar, her türlü kirliliğin neden olduğu hastalık ve ölümle ilgili verileri bir araya getirmektedir.

Landrigan, “Kirlilik, bütünsel bakılamaması nedeni ile insanların göremediği büyük bir sorundur” diyor.

Uzmanlar, araştırmanın hedef aldığı 9 milyon erken ölüm oranının kısmi bir tahmini olduğu ve kirlilik nedeniyle ölen insan sayısının daha yüksek olduğunu belirtmektedirler.  Bu rakamın araştırmalar derinleştikçe kesinlik kazanacağı ve zararlı etkilerin daha doğru biçimde hesaba katılabilmesi için yeni yöntemlerin geliştirildiğini söylemektedir.

2015 yılında Hindistan’da her dört prematür ölümün biri (yaklaşık 2,5 milyon) kirliliğe atfedildi. Çin ise, en ölümcül ikinci bölge oldu ve 1.8 milyon erken ölüm, kirlilikle ilişkili hastalıklardan kaynaklandı.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-10-world-pollution-deadlier-wars-disasters.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here