*

Güncel Bilim: CO2 soluyan bakteriler

**

CO2 soluyabilen bakteriler sera gazı problemine çözüm sağlayabilir.

***

Karbon dioksit (CO2) ‘nü metan gazı haline dönüştürmenin yeni yolları araştırılmaktadır.
Bilim adamlarının bakterilerin bu süreci kolaylaştıran bir bileşen kullandığını keşfetmelerinin ardından sonuca bir adım daha yaklaşıldı.
CO2’nin esasında bir enerji bileşiği olan metana dönüştürülmesi, bu emisyonların küresel ısınmada önemli bir faktör değil de yararlı bileşikler olmaları için büyük bir potansiyele sahiptir.
Metanogen (Kemosentetik) bakteriler adı verilen bir kısım bakteriler, CO2 yi metana dönüştürebilmekle bir-likte, Metanojenlerin büyümeye koşulları oldukça seçicidir ve gaz üretiminde kullanımları sınırlı kalmaktadır.
Bu problem, Kent’s School of Biosciencesden Profesör Martin Warren’in liderliğindeki bir grup bilim insanı için hareket noktası oluşturdu ve bakterilerde anahtar öneme sahip  koenzim F430’ün oluşum mekanizmasını araştırdılar.
F430, yapısal olarak kırmızı kan hücrelerinde (hema) bulunan kırmızı pigment ve bitkilerde bulunan yeşil pigment (klorofil) ile çok benzer olmasına rağmen, bu parlak sarı koenzim metanojenik bakterilerin CO2 solumasını sağlar. Bu garip solunumda dışarı atılan gaz ise metandır.
Biyolojik metan üretim sürecinin temel bileşenleri olan Koenzim F430 gibi unsurların nasıl işlediğinin anlaşılması metanogenezin nasıl işlediğinin anlaşılması bakımından önemlidir.
Metanogenezin nasıl gerçekleştiğinin bilinmesi ise metan üreten bakterinin daha etkili bir mühendislik yapabilmesine kapı açmaktadır.

KAYNAK
https://phys.org/news/2017-02-scientists-essential-methane-catalyst.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here