*

güncelbilim: Google Doodle, çocuklara kod yazımının temel unsurlarını öğretiyor.

**

“Havuç kodlaması” olarak adlandırılan doodle çocukları kod yazımının temel süreçleri ile tanıştırıyor.

***

“Havuç Kodlaması” olarak adlandırılan doodle, çocuklar için kolayca kavranabilen sevimli bir arayüz oluşturmuş: Sıçrayan bir tavşan ve tabii ki havuç görüyorsunuz. Bu arayüz, çocuklara kodlama dünyasıyla ilgili bir şeyler gösterebilecek interaktif ve altı seviyeli bir macera sunuyor.

“Havuç Kodlaması” ile, yemek toplamak için çaba sarf eden küçük bir dosta yardım etmeyi programlıyorsunuz.

İnternet aramaları için kullanılan Google ana sayfası herkes bildiği gibi, doodleler üzerinden ünlü kişiler, bir takım ünlü etkinlikler veya tatil,  doğum günü gibi kimin neyin kutladığıyla alakalı olarak hatırlatmalar yapmaktadır.  Bu özel ana sayfalar, izleyicilerin etkileşimlerini de içerebilir; harfleri tıklayarak sizi animasyon hikayelerine, belki de bir oyuna yönlendirebilmektedir.

Scratch Team iletişim direktörü Champika Fernando, bunny havuç sunumunun üç ekip tarafından geliştirildiğini söyledi: Google Doodle ekibi, Google Blockly ekibi ve MIT Scratch’ten araştırmacılar.

Joe Donnelly , bunny-havuç oyunundan daha ayrıntılı olarak bahsederek; “‘Havuç Kodlaması’, Google’ın ilk kod karalama aşamasına karşılık gelmektedir. Oyuncular bir tavşana, havuç toplamak için kademeli olarak rehberlik ediyorlar. Oyuncular, oynamadan önce sırayla her hareketi seçmeli. Oyuncular her bulmaca için en kısa çözümü buldukları taktirde madalyalar alıyorlar” demektedir.

Griffin ise, “Apple’ın Swift Playgrounds uygulamasına çok benzer bir teknik kullanıyor” diyerek, çocukların (veya yetişkinlerin) kodlama becerilerini kullanarak gezinebildikleri üç boyutlu bir dünyaya doğru ilerlediklerini söyledi.

Yapının Seymour Papert ve MIT araştırmacıları tarafından 1960’lı yıllarda çocuklar için tasarlanan ilk kodlama dili olan Logo’dan esinlendiği söylenmektedir.

Griffin “Daha büyük pencereden bakılır ise, kod öğrenmenin önümüzdeki yıllarda çok önemli olacağını söyleyebiliriz” demektedir.

Rohan İbrahim , “Renkli abacuslar ve diğer eğitici oyuncaklar yavaş yavaş dijital meslektaşları ile yer değiştiriliyor” dedi.

KAYNAK

https://techxplore.com/news/2017-12-coding-google-doodle.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here