*

Güncel Bilim: Cyborg Bitkiler

**

Elektronik ve mekanik elemanları ekleyerek, bitkileri cyborg organizmalara dönüştürmeye çalışan araştırmaların dünyasından haberler.

***

Sıradan bir gül değil: Bu bir cyborg!

Gülün gövdesinden elektrik taşıyan mikroskobik teller geçmektedir.

Eleni Stavrinidou gül bitkisini özel bir polimerik solusyon içerisine daldırarak bitki gövdesi içerisinde elektrik iletken hatlar oluşturuldu.

Bu hatlar aynı zamanda transistör özelliği de taşımaktadır.

***

İsveçli bir grup araştırmacı ise bitkilere polimer giydirmenin yollarını araştırıyorlar. Kullandıkları özel polimer ise elektrik akımına maruz kaldığında renk değiştirmektedir.

***

Bilim adamları bu türden çalışmalardaki en önemli zorluğun bitkiyi canlı tutmak, büyümesi ve gelişmesinin devam etmesini sağlamak olduğunu belirtiyorlar.

MIT araştırmacılarından bir grup daha önce bitkinin kloroplastlarına son derece küçük makineler – nanomakineleri – eklemenin bir yolunu bulmuşlardı.

Tam olarak nasıl çalıştığından emin olmamalarına rağmen, bu antenleri nanomakine) barındıran cyborg bitkileri güneş ışığından normalden yüzde 30 daha fazla enerji ürettiler.

İtalyan Teknoloji Enstitüsünde bir robot uzman ekibi bitkisel yapılanma gösteren (dal, gövde, yaparak) robotik bir yapı geliştirdiler. Bu robotun kök unsurları yönlendirilebilir özelliktedir.

KAYNAK

https://www.sciencenewsforstudents.org/article/wired-and-weird-meet-cyborg-plants

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here