*

Güncel Bilim: Tıp

**

Varis tedavisi için ultrason cihaz geliştirildi.

***

North Carolina State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ve Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi, derin ven trombozuna neden olan kan pıhtılarını parçalamak için düşük frekanslı intravasküler ultrason kullanan yeni bir cerrahi alet geliştirdiler.

Bu araç, doktorların pıhtıları daha iyi hedeflemesine olanak tanımaktadır.  Hedefin düzgün şekilde belirlenebilmesi için ultrasonik “matkap” biçiminde tasarlanmıştır ve bu da tedavi süresini önemli ölçüde azaltma avantajı sağlamaktadır. Bu teknoloji henüz sadece sentetik kan damarlarında test edildi.

Pıhtıları temizlemek için var olan intravasküler ultrason araçlarının çalışma biçimi pıhtıları tam olarak hedeflemeyi zorlaştırıyordu. Eski ultrason teknolojisi çevre kan damarlarına zarar verme riski taşımaktaydı. Bununla birlikte, ultrasonografi pıhtıları çok küçük parçalara bölerek, doktorların pıhtı kalıntılarını çözmek için büyük miktarlarda pıhtı çözücü kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Pıhtıları etkili bir şekilde parçalamak için kullanılan başka bir fiziksel teknik de elmas uçlu bir matkap kullanılmaktadır. Bu yöntem daha hedefli çalışır ve kan damarları için daha az risk oluşturur. Ancak bu teknik, pıhtıyı nispeten büyük parçalara böler ve kan inceltici ilaçlar gerektirir.

NC State’de mekanik ve uzay mühendisliği profesörü olan Xiaoning Jiang ve çalışmayı açıklayan bir makalenin yazarı olan “Yeni ultrason aracımız bir matkap gibi ilerliyor, ancak pıhtıları çok ince parçacıklara dönüştürüyor” diyor. “Yaklaşımımız, kan incelticilerinin yüksek dozlarına ihtiyaç duymadığı için olası riskleri azaltacaktır” dedi.

 

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-06-ultrasound-drill-deep-vein-blood.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here