*

Güncel Bilim: Eğitim

**

Bebekçe İletişim Üzerinden Yabancı Bir Dile Maruz Kalma Bebeklerin Öğrenme Becerilerini Ateşliyor.

***

Washington Üniversitesi Öğrenme ve Beyin Bilimleri Enstitüsünde (I-LABS) araştırmacılarından Naja Ferjan Ramirez çocukları için başka bir dil öğrenme fırsatı isteyen ebeveynlerin yabancı ülkelerden bakıcı bulamadıkları yönündeki şikayetlerinden bahsetmektedir.

Diğer yandan iki dilde konuşun ailelerde yetişen bebeklerin bu dilleri neredeyse zahmetsizce öğrendiği bilinmektedir.

I-LABS araştırmacılarının 17 Temmuz tarihi ile yayınlanan  yeni bir çalışması, bebeklerin ev dışında ikinci bir dili nasıl öğrenebileceklerini araştıran ilk çalışma. Araştırmacılar, temel bir soruyu yanıtlamaya çalışıyorlar: Evde yabancı dil bilen birisi bulunmuyor ise bebeklere ikinci bir dil öğretilebilir mi?

Araştırmacılar bu sorunun ardından Avrupa’ya kadar gittiler. Oyun temelli, yoğun İngilizce müfredatı geliştirdiler ve Madrid, İspanya’daki dört kamu bebek eğitim merkezinde uyguladılar. Ülkenin kapsamlı halk eğitim sistemi araştırmacıların farklı gelir düzeyindeki 280 bebeği ve çocuğu araştırmalarına dahil etmelerini sağladı.

Yöntem, bebek beyin ve dil gelişimiyle ilgili I-LABS araştırmalarına dayanarak, sosyal etkileşim, oyun ve yüksek kaliteli öğretim üzerine kurgulanmıştır. Gene yaklaşım olarak ebeveynlerin bebekleriyle konuşmak için kullandığı, daha basit gramer, daha yüksek volümlü ve aşırı abartılı sesler çıkarmak tercih edildi.

Ferjan Ramirez “araştırmamız ebeveynlerin bebeklerin dil öğrenmesine yardım ettiğini gösteriyor”  demektedir.

UW yöntemini alan çocuklar İngilizce’nin anlama ve anlatmada hızlı artışlar gösterdiler ve İngilizce’nin tüm testlerinde her yaştan kontrol grubuna göre daha iyi performans gösterdiler. 18 haftalık programın sonuna gelindiğinde, UW programındaki çocuklar, saatte ortalama 74 İngilizce kelime veya cümle üretti; Kontrol grubundaki çocuklar saat başına 13 İngilizce kelime veya cümle üretebilmektedir.

Ferjan Ramirez, bulguların, tek dil konuşulan evlerden gelen bebeklerin bile, erken dönemde iki dil yeteneklerini geliştirebildiklerini gösterdiğini söyledi.

ABD nüfus sayımı, Amerika’nın 6 yaşın altındaki çocuklarının yüzde 27’sinin artık başka bir dil öğrenmekte olduğunu gösteriyor.Bu çocuklar ebeveynlerinin dillerini ve ingilizcesini tam olarak öğrenebilme kapasitesine sahipken, anaokulu girişinden önce yeterince İngilizceye muhatabı olmadıkları için okula geldiklerinde akranlarının gerisinde kalmaktadırlar ” tespitinde de bulunmaktadır.

KAYNAK

https://scienmag.com/new-study-shows-how-exposure-to-a-foreign-language-ignites-infants-learning/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here