*

Güncel Bilim: Pestisit (böcek ilacı) kalıntıları kadınlarda doğurganlığı azaltıyor.

**

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler seçici olmalılar.

***

Halk sağlığı uzmanı olan Dr Jorge Chavarro, Kadınlarda yüksek düzeylerde pestisit kalıntısı taşıdığı bilinen meyve ve sebze tüketiminin doğurganlık oranını azaldığını söylemektedir.

30 Ekimde online olarak yayınlanan yeni bir araştırma doğurganlık azalmasına ışık tutmaktadır.

Peki organik beslenmek için bir yöntem var mı?

Chavarro, “böcek ilaçları kullanılan meyve ve sebzelerin organik sürümlerini satın almanın çözüm oldığını düşünüyorum” dedi. “Pestisitlere maruz kalmayı en aza indirmenin en iyi yolu, elma ve muz gibi yüksek düzeyde ilaç kullanılan ürünlerin organik versiyonları yerine portakal ya da avokado gibi düşük düzeyde böcek ilacı kullanılan meyvelerin organik versiyonlarını satın almaktır.

Çalışma için Chavarro ve ekibi, Boston’da doğurganlık tedavisi gören 325 kadında diyet değerlendirmesi yaptı.

Chavarro ve ekibi ABD Tarım Bakanlığının geniş bir ürün yelpazesine yönelik pestisite maruz kalma listesi kullandılar. Araştırmacılar, meyve ve sebzelerle her bir kadının yediği böcek ilacı miktarını tahmin etmek için bu listeden yararlanmıştır.

Chavarro, ıspanak, çilek, biber, üzüm, lahana, elma ve domatesin yüksek düzeyde pestisit içerdiğini söylemektedir. Öte yandan, avokado, fasulye, soğan, erik, karnabahar ve portakal genellikle düşük pestisit artığına sahiptir.

Araştırmacılar, yüksek düzeyde pestisit kalıntısı içeren ürünleri yiyen kadınların en az pestisit içeren meyve ve sebzeleri yiyen kadınlara kıyasla yüzde 18 oranında daha az canlı doğum olasılığına sahip olduğunu, canlı doğum yapma olasılıklarının ise yüzde 26 oranında daha düşük olduğunu belirlediler.

New York’ta bulunan  İcanah School of Medicine üreme endokrinolojisi direktörü Alan Copperman, pestisitlerin hayvanlarda hormonları bozarak gebeliği sekteye uğrattığını daha önce ortaya koymuştu.

Chavarro, böcek ilacı üretimine maruz kalmanın erkeklerde sperm kalitesinin düşüklüğü ile ilişkili olduğunu da ekledi.

Araştırmacılar elde ettikleri bütün bu bulgulara rağmen, hamileliğin karmaşık bir süreç olduğu ve  organik ürünleri tüketerek hamile kalmanın garanti edilemeyeceğini de ayrıca vurgulamaktadırlar.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-10-high-pesticide-recipe-fertility.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here