*

Güncel Bilim: Kalp

**

Araştırmacılar kalpte yeni ve tehlikeli bir elektriksel istikrarsızlık kaynağı keşfettiler.

***

Elektriksel istikrarsızlık nedeniyle düzensiz kalp atışlarından kaynaklanan ani kardiyak ölüm, Amerika Birleşik Devletleri’nde önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Araştırmacılar, potansiyel olarak hayatı tehdit eden kardiyak fibrilasyonun önlenmesinde yeni önlemleri gündeme getirebilecek olan elektriksel dengesizliğin yeni bir kaynağı keşfettiler.

Kararlı bir kalp atışı, kalp dokusunun derin yapılarından ortaya çıkan ve kasılabilen liflerinin eş güdümlü kasılmasını sağlayan düzenli dalgalar halinde hareket eden elektrik sinyalleriyle sağlanır.

Ancak, bu dalgalar, kalp krizinden kaynaklanan atıl dokular gibi elektrik iletimindeki tıkanıklıklar tarafından kesildiğinde kesintiye uğrayabilir ve birbirlerine müdahale eden kaotik döngüler şeklinde elektrik dalgalanmaları yaratabilir. Ortaya çıkan elektriksel türbülans, kalbin doğru çalışmasını engeller ve hızlı birr ölüme yol açar.

Bilim insanları, hücresel seviyedeki istikrarsızlıkların kaotik fibrilasyon yaratmada birincil önem taşıdıklarını biliyorlardı . Georgia Teknoloji Enstitüsü ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi araştırmacıları bir hayvan modeli üzerinde aksiyon potansiyelinin değişen genliklerini analiz ederek tehlikeli elektrik türbülanslarına neden olabilecek bir faktör keşfettiler.

Araştırma, 20 Nisan tarihli Journal of Physical Review Letters’da yayımlandı.

Profesör Flavio Fenton, “Hayatı tehdit eden bu kararsızlıklardan bazılarını ve kalpte nasıl geliştiğinin matematiğini anlayabiliyoruz” demektedir. “Fibrilasyonu açıklayabilen yeni bir mekanizma önerdik ve fizyolojik parametrelere bağlı olarak bunun ne zaman olacağını tahmin edebilen bir teorimiz de var.”

Günümüzde, çoğu farmasötik yaklaşım aksiyon potansiyel süresi üzerinde durmaktadır. Bu araştırmada ise T dalgalarının genliğini esas alan bir bakış açısı geliştirmektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-05-source-dangerous-electrical-instability-heart.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here