*

Güncel Bilim: Böcek ilaçlarından kurtulmanın en etkili yolu karbonatlı su ile yıkamak.

**

Elmayı gömleğimizde parlattığımızda bazı toz ve kirliliklerden kurtulabiliriz ancak pestisitlerin uzaklaştırılması için daha etkili yöntemler gerekiyor.

***

Journal of Agricultural and Food Chemistry de yayınlanan yeni bir araştırma, karbonatlı su ile yıkamanın bu konuda en olumlu sonuçları verdiğini bildirmektedir.

Pestisit kullanımı ürün verimi artışına yardımcı olmaktadır, ancak insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri konusundaki endişeler yıllar boyunca artarak gelmektedir. Yıkama, zehirli maddeleri temizlemenin etkili stratejidir ve gıda endüstrisinde standart bir uygulamadır. Fakat meyve ve sebzeler tarafından absorbe edilen ilaçlardan bazıları mevcut temizleme yöntemleri kullanılarak kolaylıkla giderilememektedir.

Lili O. ve meslektaşları, hangi yıkama yönteminin böcek ilaçlarını en etkili şekilde azaltabileceğini merak etmiştir.

Araştırmacılar iki ortak pestisit uyguladılar: Geçmişteki araştırmalara göre elma kabuklarına nüfuz edebildiği belirlenmiş olan fungisid tiyabendazol ve insektisit phosmet üzerinde çalışıldı. Bu elmalar üç farklı sıvı ile yıkadılar: musluk suyu , yüzde 1 karbonatlı su çözeltisi ve çoğunlukla tarım ürünleri üzerinde kullanılan, US-EPA onaylı ticari çamaşır suyu çözeltisi.

Karbonatlı su pestisitlerin azaltılmasında en etkili çözümdür; 12 ve 15 dakikalık uygulamalar sonrası, tiyabendazolün yüzde 80’i çıkmıştır. Aynı şekilde phosmet de yüzde 96 oranında temizlenebilmektedir.

İki farklı ilacın farklı oranlarda temizlenebiliyor olması muhtemelen tiabendezolün elma içine daha fazla emiliminden kaynaklanmaktadır. Görüntü eşleme, tiyabendazolün elmalara 80 mikrometre derinliğe kadar nüfuz ettiğini göstermektedir. Phosmetin sadece 20 mikrometre derinliğe kadar işlediğini göstermektedir. Endüstriyel standartlar doğrultusunda gerçekleştirilen iki dakika süreyle musluk suyu veya çamaşır suyu çözeltisi ile yıkamak çok daha az etkili olmaktadır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-10-pesticides-apples.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here