*

Güncel Bilim: Epigenetik

**

Daha kaliteli elyaf elde edilebilmesi amacı ile epigenetik olarak modifiye edilmiş pamuk uygulamalarında ilk adım atıldı.

***

Austin’deki Texas Üniversitesi’nden Z. Jeffrey Chen’in liderliğinde gerçekleştirile yeni araştırma hava koşulları tahmin edilemez değişimleri ve elyaf fiyatlarındaki düşüşler nedeniyle zor zamanlar yaşayan Amerika pamuk çiftçileri için ümit olabilir.

Araştırmacı ekibi, epigenetik modifikasyon adı verilen bir süreçle daha nitelikli ve daha üretken bir pamuk ırkı elde etme konusunda ilk adımı attı.

Epigenetik Nedir?

Son yıllarda, bilim adamları canlıların birçok özelliğinin DNA kodları halinde yazılmış olan ge-netiği ile değil, DNA dışındaki süreçlerle ve genlerin ne zaman ve ne kadar ifade edildiği ile alakalı olarak ortaya çıktığını keşfetmiş bulunuyorlar. Bahsi geçen alan Epigenetik olarak bilinmektedir. Epigenetik, bitkiler ve hayvanların üretim koşullarında da tamamen yeni imkânı sunmaktadır. Gen ekspresyonunu yöntemleri yetiştiricilere bazı genleri açıp kapatarak GDO dışında kalarak yeni çeşitler yaratma imkanı sunmaktadır.

Bu son çalışmada araştırmacılar, bazılarının tarımsal değeri bulunan çaprazlamalar için kullanılabilecek vahşi pamuk çeşitlerinde epigenetik olarak modifiye edilen 500’den fazla geni tespit ettiler. Bu bilgi, yetiştiricilerin değişmesini hedeflediği lif verimi, kuraklık, ısı veya zararlılara karşı direnç gibi özellik çeşitleri için seçim yapmaya yardımcı olabilir. Örneğin, vahşi pamuk çeşitleri, kuraklığa karşı daha iyi tepki verecek genleri barındırabilir, ancak evcilleştirilmiş pamukta epigenetik olarak işlevsizdir.

Moleküler Biyosistemler Bölümü’nden Bitki Moleküler Genetiği uzmanı Profesör Chen, “Bu anlayış, epigenetik faktörünü içeren genetik ıslahı desteklememize olanak tanıyor” diyor. Epigenetik değişikliklerin çiçeklenme ve stres tepkilerini nasıl etkilediğini şimdi bildiğimizden, evcilleştirilmiş pamukta strese tepki veren genleri yeniden canlandırabilirsiniz.” demektedir.

Pamuk, dünyada öncü lif bitkisidir. ABD ekonomisinde pamuk tarafından harekete geçirilen yıllık iş geliri 100 milyar doları aşıyor ve bu durum pamuğu Amerika’nın 1 numaralı katma değerli ürünü haline geliyor.

Araştırmacılar, vahşi pamuğun, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin de dahil olmak üzere birçok yerde uzun günışığı saatlerine sahip dönemlerde çiçek açmasını önleyen metillenmiş bir gen içerdiğini keşfetti. Evcilleştirilmiş pamukta, aynı gen bu metilasyonunu kaybettiği için kullanılmamaktaydı ve epigenetik çalışma ile genin eksprese edilmesi imkanı yeniden kazanılmış olmaktadır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-05-epigenetically-cotton.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here