*

Güncel Bilim: Esnek İletken Arayüzler

**

Kauçuk gibi uzayan fakat elektrik iletebilen teller taşıyan bir elektrot geliştirildi

***

Kimya mühendisi Zhenan Bao on yıldan fazla bir süredir, elektronik elemanları yumuşak ve esnek hale getirmek için çalışıyor; hedeflenen ise neredeyse ikinci bir cilt gibi hissedecek ve çalışacak yapılar.

Ekip, uygun plastikler geliştirme hedefine yoğunlaşmış durumda.

Bao ekibi amaçlarına uygun incelikte bir plastiği ğretmiş durumdalar. Bu plastik elektrik iletkenliğini sağlarken bir bant gibi bükülüp esnetilebilmektedir. Sonuç, esnek ve hassas sinirlerimizle uyumlu yumuşak ve esnek elektrotlar elde edilmiş görünmektedir.

Malzeme halen bir laboratuar prototipi ancak ekip, insan vücudu ile arayüz oluşturan esnek malzemeler yaratma konusundaki uzun vadeli hedeflerine uygun olarak onu geliştirmeyi umuyor.

Esnek Arayüz Nedir?

Elektrotlar elektronik için esastır. Elektrik iletken bu teller, bir cihazdaki farklı bileşenlerin birlikte çalışmasına izin veren sinyalleri ileri geri taşırlar. Beyinlerimizde, aksonlar olarak adlandırılan özel lif benzeri lifler, nöronlar arasında elektriksel uyarılar göndererek benzer bir rol oynamaktadır. Bao’nun gerilebilir plastik kısmı, elektronların sert dünyasıyla vücudumuzdaki esnek organik elektrotlar arasında daha kesintisiz bir bağlantı kuracak şekilde tasarlanmıştır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-03-plastic-electrode-rubber-electricity-wires.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here