*

Güncel Bilim: Evrim

**

Yeni algoritma daha detaylı öngörülerde buluyor.

***

Evrimi anlamak, biyolojinin temel taşlarından biridir – evrim, aslında, yeryüzündeki yaşam çeşitliliğinin tek açıklamasıdır. Proteinlerin gelişimine dayanarak, araştırmacılar yeni türlerin ortaya çıkışını ve genetik değişiklikler, yeni işlevleri olan enzimlerin nasıl tasarlanabileceğini veya örneğin insanlara goriller veya bonobolar gibi en yakın akrabalarıyla nasıl ilişkili olduklarını açıklayabilir.

Evrim çalışmalarına popüler bir yaklaşım, bilgisayar destekli biyoinformatik araçlarla genom verilerini karşılaştırmaktır. Bu yaklaşımları kullanan bilim insanları, amino asitler olarak adlandırılan 20 evrensel yapı bloğunun kombinasyonlarından oluşan spesifik proteinleri karşılaştırabilmektedir. Tekli proteinlerin evrimini incelemek için kullanılan biyoinformatik araçlar, proteinlerin farklı bölgelerinin gelişme hızının, şekli tek bir değişkenle belirlenen istatistiksel bir dağılımla modellendiğini varsaydı.

Integrative Bioinformatics Merkezi (CIBIV) ‘den Minh Quang Bui ve Ortak yazarın çalışmaları bu varsayım gerçeği yansıtmadığını ve son yirmi yılda yayınlanan ön yargılı filogenetik sonuçların büyük bir bölümünün nedeni olabileceğini ortaya koymaktadır.

Yeni bir algoritma, protein gelişimine dair yeni anlayışlar sağlıyor

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Max F. Perutz Laboratuarları (MFPL) ve Lars Jermiin’in grup lideri Arndt von Haeseler, biyoinformatik modellere farklı evrim oranları uygulamak için devrimci bir yol buldu.

Halen kullanılan yazılımlar ile ilgili popüler yaklaşım, protein gelişiminin karmaşıklıklarını yakalayamadığı yönündedir. Bununla birlikte, daha gerçekçi modeller kullanmanın hesaplama maliyeti kabul edilemez derecede yüksekti. Çalışmanın yürütücülerinden Jermiin, “Artık protein gelişimine dair daha önceden bulunmayan kavrayışlar veren hızlı bir algoritma geliştirdik. Yeni araç, patojenlerin gelişimi ve tarımsal zararlıların dağılması da dahil olmak üzere çok çeşitli araştırma alanlarında büyük bir etkiye sahip olacak” demektedir.

ModelFinder, evrimsel süreçlerin daha doğru bilimsel tahminlerine olanak tanıyacak. Bu gelişen evrim anlayışı, gezegenimizdeki çeşitliliğin üstesinden gelen gizemleri çözmeye bir adım daha yaklaşmamıza yardımcı olacaktır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-05-tool-decipher-evolutionary-biology.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here