*

Güncel Bilim: Enerji

**

İngiltere fosil yakıt kullanan otomobil ve kamyonet tipi hafif ticari araçlara satış yasağı getiriyor.

***

 

İngiltere, hava kirliliğini azaltmak amacıyla 2040 yılından itibaren yeni dizel ve benzinli otomobillerin ve kamyonet satışını yasaklayacağını açıkladı. Çevreci gruplar, tekliflerin yeterince tatmin edici olmadığını söylemektediler.

Çevre bakanı Michael Gove, hükümetin 3 milyar sterlin (3,9 milyar dolar, 3, 4 milyar avro) hava kirliliği önleme planının bir parçası olarak alınan kararı açıkladı. Bu plan, azot dioksit (NO2) seviyelerini azaltmak için önümüzdeki yıl Mart ayına kadar resmiyet kazanacak.

Benzinli ve dizel otomobillerin yanı sıra kamyonetleri de içeren yasağı, Fransız hükümetinin de benzer bir önerisini takip ediyor. Yasaklama her türden hibrid araçları da içeriyor.

Gove, “2050 yılına kadar yollarda dizel veya benzinli araçların olmamasını sağlamak için bir manifesto vaadinde bulunduklarını ve bugün 2040 yılına kadar yeni dizel veya benzinli araçlar satışının yasaklanmasını onaylamaktayız” dedi.

İngiltere Yüksek Mahkemesinin de dikkat çektiği, yasa dışı NO2 kirliliği ile ilgili hükümetin bir rapor hazırlama çalışmaları bulunmaktaydı. Mayıs ayında yayınlanan taslak raporun ardından tam raporun yayımlaması, geçtiğimiz ay yapılan genel seçimlere ertelenmişti.

Hükümet, seyir hızlarının düzenlenmesi, trafik ışıklarının yeniden programlanması ve yol düzenlerinin değiştirilmesi de dahil olmak üzere NO2 düzeylerini yasal düzeylere getirmek için olası düzenlemelere, 255 milyon TL’lik kaynak sağlayacak.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-07-uk-sale-petrol-diesel-cars.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here