*

Güncel Bilim: Nanoteknoloji

**

Fizikçiler nanoparçacıklar üzerine etki eden garip kuvvetler keşfettiler.

***

New Mexico Üniversitesi’nden kısmen yayınlanan yeni bir bilimsel makale, maddi dünyanın en küçük parçacıklarını etkileyen garip bir kuvvete ışık tutuyor.

Physical Review Lettersde yayımlanan araştırma, Fizik ve Astronomi Bölümü Yardımcı Doçenti Alejandro Manjavacas ve uluslararası bir ekip tarafından oluşturuldu.

Klasik fizik kullanılarak incelendiğinde, vakum nesneler üzerinde herhangi bir kuvvet yaratmaz. Bununla birlikte, kuantum alan teorisini kullanarak baktığımızda, vakum fotonlarla doldurulur ve nesneler üzerinde küçük ancak potansiyel olarak önemli bir kuvvet oluşturur.

Manjavacas, “Bu çalışmalar önemlidir, çünkü kuantum alan kuvvetlerin gözlemlenebilmesi için çok küçük uzaklıklara ve büyüklüklere inen nanoteknolojiler geliştiriyoruz” dedi;

“Kuantum alan teorisinin ön gördüğü Casimir kuvvetlerinin var olduğunu biliyoruz, bu yüzden yapmaya çalıştığımız şey çok küçük parçacıklara sahip oldukları genel etkiyi bulmaktır.”

Manjavacas’ın araştırması, düz bir yüzeye yakın dönen nanopartiküllerin yaşadığı yanal Casimir kuvveti için analitik bir ifade geliştirerek Casimir etkisini ortaya koyuyor.

Bir yüzey üzerinde dönen küçük bir küre (nanopartikül) düşünün. Küre, onunla çarpışan fotonlar nedeniyle yavaşlarken, kürenin yanal yönde hareket etmesine neden olur. Fiziksel dünyamızda, yanal hareket sağlamak için küre ile yüzey arasındaki sürtünmeye ihtiyaç duyulacaktır. Bununla birlikte, nano-dünya aynı kural kümesini takip etmemekte ve kürenin ve hareketin meydana gelmesi için yüzey arasındaki temas ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-04-physicist-strange-nanoparticles.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here