*

Güncel Bilim: Arkeoloji

**

Göbekli Tepe kazılarında özellikle oluşturulmuş kafa tası çizgileri keşfedildi.

***

 

Alman Arkeoloji Enstitüsü araştırmacılarından oluşan bir ekip, Göbekli Tepe kazı yerinde kasıtlı olarak oyulmuş kafa tasları buldular. Grup, Science Accessances açık erişim sitesinde yayınlanan makalesinde kafatası parçalarını tanımlıyor ve buldukları işaretler için bazı olası açıklamalar sunuyorlar.

Göbekli Tepe, antik bir tapınağa verilen addır; yaklaşık 11.000 yıl önce Taş Devri’nde yaptırılmıştır. Bazıları 18 metreye kadar varan T biçimli kireç taşı yapıların üst kısmını örten toprağın kaldırılması için son 20 yıldır çalışılıyor. Şimdiye kadar araştırmacılar, tapınağın yaşama mahalleri olarak kullanılmadığını, bunun yerine yerli halkın ritüelleri gerçekleştirmek için toplandıkları bir tapınak olduğunu belirtiyor.

Bu tür ritüellerde insan kafataslarının kullanıldığı – bunların yüzlerce tanesi parçalanmış, kalker sütunları arasında bulunmuştur- anlaşılmaktadır. Bu bulgular, araştırmacıların bölgeyi en eski kafatası kültlerinden birinin kanıtı olarak etiketlemelerine neden oldu.

Ekip, bulduğu kafatası parçalarının üzerinde incelemeler yaparak, her biri kemiğe oyulmuş derin düz çizgili oluklara ve bir tanesinin üst kısmında delik açılmış olan üç kişiye ait olduğunu tespit etti. Yivlerin, 0,2 ila 4 milimetre derinlikte olduğu tespit edildi ve hayvanlar veya başka bir doğal süreçten ziyade taş aletler kullanan bir kişi tarafından yapıldı belirledi. Ayrıca, yivlerin kişinin ölmesinden sonra yapıldığı  -doğal onarımını düşündüren herhangi bir kemik büyümesi izlenmemektedir- tespit edilmiş durumda. Çiziklerin, kemik henüz nispeten elastik iken yani ölümden kısa süre sonra yapıldığı anlaşılmaktadır.

 

Göbekli Tepe kafataslarının şematik çizimleri. Gri, korunmuş unsurlar; Kırmızı, değişiklikler. Kredi: Julia Gresky, Juliane Haelm, DAI.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-06-skull-fragments-deliberate-lines-gobekli.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here