*

Güncel Bilim: Nöral Network

**

Google görselleri netleştirmek için nöral network kullanıyor.

***

Google Brain’deki bir ekip, çözünürlük artırırken gerçekçi ayrıntılar eklemek için piksel özyinelemeli süper çözünürlük modelini kullanıyorlar.

Araştırmacılar çok düşük çözünürlüklü orijinallerden daha gerçekçi görüntüler elde edebildiklerini söylemektedirler. Çalışma sonuçları arXiv sunucusu üzerinden yayımlandı.

Filmler ve televizyon şovları bazen bu gerçek olabilir ni sorusunu sormamıza neden olmaktadır. Bu gibi durumlara bir örnek, kalabalık içerisindeki bir kişinin belirsiz resmini büyüterek ayrıntılarını ortaya çıkaran teknisyen örneğidir. Ne yazık ki böyle bir uygulama gerçek hayatta mümkün değildir. Bir resim yeterli bilgi içermiyorsa, eksik olanı bilgisayarın doldurması mümkün değildir. Ancak, görünüşe göre, Google Brain ekibi bulduğu gibi mantıklı bir tahmin yaratabilir.

Bir insanın yüzünü temsil eden ve sekiz-sekizli piksel ızgarayla karşı karşıya kalan bir bilgisayar, bu yüzün tanınabilir hale getirilmesi konusunda bir insanın kadar çaresiz kalacaktır. 

Google Brain ekibi, bir bilgisayarın makul tahminler yapıp yamayacağını görmek için nöral network kullanmayı seçti. Böyle bir tahmin yapabilmek için yüksek çözünürlüklü görüntülerle (bu durumda yüzler) oluşturulmuş bir veritabanında eşleştirme çalışmaları yapıldı. Sistem analiz ettiği sekiz-sekizli ızgarayla en yakın olduğunu düşündüğü görüntüyü seçmektedir.

KAYNAK

https://techxplore.com/news/2017-02-google-brain-neural-networks-realistic.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here