*

güncelbilim: Tanpon boyu yaklaşmak efsanesi yıkılıyor.

**

Yeşil ışığı yakın gruplar halinde beklemenin zannedilenin aksine yararsız olduğu belirlendi.

***

Bir trafik ışığını beklerken, çoğu sürücü, önündeki arabaya çok yakındır ve tamponuyla diğer arasında birkaç metre boşluk bırakır.

Trafik ışıklarına sıkı sıkıya yaklaşma uygulaması yaygın bir şekilde kabul görür. Geleneksel düşünce, bir arabanın bir trafik ışığına yakın olmasının, aracın tekrar kırmızıya dönmeden önce kavşaktan geçme olasılığını arttığı yönündedir.

Virginia Tech College Mühendislik profesörleri ve öğrencilerinin yeni araştırmaları sayesinde, sürücüler artık karayolunun bu şehir efsanesini unutmak için iyi bir sebep ortaya koyuyor.

Çalışma bu ayın New Journal of Physics’te yayınlandı. Virginia Tech Transportation Institute bir trafik ışığıyla hızlanan araçların görüntülerini çekmek için drona bağlı video kameralar kullandı. Araştırmacılar, otomobillerin paketleme yoğunluğunu sistematik bir şekilde kontrol ederek ışığa yakın olma ile sürücülerin hızlanmadan önce konforlu bir aralık elde etmeleri için geçen zamanın tamamen aykırı parametreler olduğunu keşfettiler.

Kavşaklarda sıkı sıkıya dizilen sürücüler yeşil ışıktan daha çok yararlanma şanslarını arttırmadıkları gibi daha fazla arkadan çarpışmaya neden olabilir.

Araştırma ile yakın durma ile aralıklı durma arasında bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Biyomedikal Mühendislik ve Mekanik Bölümü. “Sonuçlar, trafik durduğunda önünüzdeki arabaya yaklaşmanın bir anlamı olmadığını gösteriyor” demektedir.

Araştırmanın ilham kaynağı ise trafikte beklemek zorunda kalan Boreyko’dan gel-di. Otomobillerin tekrar önünde hareket etmeden önce arabanın önünde güvenli bir boşluk elde etmesini beklemek zorunda kaldıklarını fark ederek, halkın görüşünün aksine, araçların rölantide çalışırken birbirlerinden uzak durmalarının daha iyi olacağını varsayımından yola çıkılmıştır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-11-buffer-bumper-contradicts-traffic-tailgating.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here