*

Güncel Bilim: Eğlence

**

Kuramsal ancak şimdiye kadar tasarlanmış en iyi roller coaster.

***

Frankencoaster adı verilen kuramsal yapı, dört gerçek rekoru kırıcıyı birleştiriyor – en uzun, en hızlı, en sert, en yüksek ve en dik. Şimdi hazırlanın

  1. Hızlı Kalkış

Başlatmak için kullanılan hidrolik jetler füze gibi bir başlangıç sağlıyor mu?

Ah evet. Formula Rossa adlı roller coaster 2010 yılında Abu Dabi de açıldı ve dünyanın en yüksek hızlanması için damalı bayrağı Ferrari-kaldırdı. Kalkıştan sadece 4.5 saniye sonra, saatte 239 km hıza ulaşmıştır.

  1. Büyük Düşüş

45 katlı binadan inmek üzeresiniz, yani 456 metrelik yükseklik: New Jersey’de bulunan Kingda Ka 2005 yılında açılan dünyanın en uzun coaster’ı olmaya devam ediyor – yapı dünyanın en uzun düşüşünü sağlamaktadır. Kingda Ka saatte 206 km hıza ulaşıyor.

3. Birçok Dönüş

İngiltere’de Staffordshire’daki bir parkta ikisi kalp şeklindeki olmak üzere 14 dönüşe sahip olan The Smiler , gerçek bir baş-yapıt. Eğimleri ile ünlü olan yapı ciddi kaza riskleri de taşımaktadır ancak dairesel halkalar ustaca yapılandırılmıştır.

4. Çılgın Damla

Bir fincanın tepesinde durduğunuzu düşünün!. Japon Takabisha roller coasteri çelik paletinin korkunç deneyimi olarak tarif edilmektedir. 121 derecelik ters düşüş yaratabilen yapı meydana getirdiği  etkiler ile normal düşüşe oranla daha sert düşüşler üretebilmektedir.

KAYNAK

http://www.popsci.com/ultimate-roller-coaster-our-dreams

https://en.wikipedia.org/wiki/Formula_Rossa

https://en.wikipedia.org/wiki/Kingda_Ka

https://en.wikipedia.org/wiki/Takabisha

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here