*

Güncel Bilim: Robot Teknolojileri

**

Gerilebilir elektronik kumaş robotlara insan hisleri kazandırabilir mi?

***

Minnesota Üniversitesi mühendislik araştırmacıları, robotlara çevrelerini hissetme yeteneği verebilen, gerilebilir elektronik sensör cihazlarının 3D baskısında devrim niteliğinde bir süreç geliştirdi.

Bu keşif aynı zamanda gerçek insan derisinde elektronik baskı yapmak için önemli bir adımdır. Şu anda çevrimci olan makale, Advanced Materials  bir sonraki sayısında yayınlanacak.

Minnesota Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Doçenti ve araştırmanın önde gelen üyelerinden Michael Mc Alpine, “Geliştirdiğimiz gerilebilir elektronik kumaşın birçok pratik kullanımı var” demektedir. Cerrahi robotlara “bu tip” biyonik cilt “koymak , cerrahlara minimal invaziv cerrahi sırasında gerçekten hissetme olanağı sağlayacak ve bu da şu an kullanılan kameraların yerine geçerek cerrahiyi kolaylaştıracaktır. Bu sensörler yürümek ve çevreleriyle etkileşim kurmak için diğer robotlarında işini kolaylaştırabilir .”

2013 yılında elektronik ve yeni 3D baskılı nanomalzemeleri “biyonik bir kulak” yaratmak için entegre ederek uluslararası derecede beğeni toplayan McAlpine, bu yeni keşfin gerçek insan derisinde elektronik baskı yapmak için de kullanılabileceğini söylüyor. Giyilebilir teknolojiler sağlık izleme veya tehlikeli kimyasallar, patlayıcıları tespit etmek için askerleri amaçlar ile kullanılabilir.

McAlpine, “Henüz insan derisine basılmamış olsa da, tekniğimizi kullanarak model bir elin kavisli yüzeyine baskı yapabildik” dedi. “Bir cihaz için arayüz oluşturduk ve kullanılan cihazın çok hassas biçimde ve gerçek zamanlı olarak nabız algılayabilmesi bizim için de şaşırtıcı oldu” demektedir.

McAlpine ve ekibi, benzersiz kumaşlarını, laboratuarda dizayn ettikleri tek bir 3D yazıcı ile üretti. Çok işlevli yazıcı, çeşitli özel “mürekkep” leri basmak için dört memeye sahip: silikondan bir taban tabaka , iletken bir mürekkeple yapılmış üst ve alt elektrotlar, bobin şeklinde bir basınç algılayıcısı ve işlevsel bir tabaka. Destekleyici tabaka ise daha sonra yıkanarak nihai imalat gerçekleştirilmiş olmaktadır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-05-d-printed-bionic-skin-robots.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here