*

güncelbilim: Özel donanımlar ile yapılandırılmış iğne ultrason görüntüleri elde etmek için kullanıldı.

**

İğne içerisine yerleştirilebilen sistemler yardımı ile gerçek zamanlı ultrason görüntüleri elde edildi.

***

UCL ve Queen Mary Üniversitesi (QMUL) araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir optik ultrason iğnesi mikrocerrahi uygulamaları için kullanılan küçük açıklıklardan girerek kalp dokusunun gerçek zamanlı görüntülerini elde edebiliyor.

Devrim niteliğindeki teknoloji, domuzlarda minimal invaziv kalp ameliyatı için başarıyla kullanıldı. Aygıt, 2,5 cm genişliğe kadar yumuşak dokulardan benzeri görülmemiş, yüksek çözünürlüklü görüntüler üretebiliyor.

Doktorlar halihazırda, minyatür cerrahi araçlar ultrasonik görüntülemeyi desteklemediği için, anahtar deliği prosedürleri sırasında yumuşak doku ve organları görselleştirmek için pre-operatif görüntü taramalarıyla birlikte harici ultrason problarına güveniyorlar.

Bu gün itibariyle Light: Science & Applications’da yayınlanan çalışma için, cerrahlar, mühendisler, fizikçiler ve maddi kimyagerlerden oluşan ekip çalıştı. Ekip iğne gibi tek kullanımlık tıbbi cihazlara uyacak şekilde optik ultrason teknolojisini tasarlamış ve inşa etmiştir.

Kardiyolog Dr Malcolm Finlay, “Optik ultrason iğnesi, mevcut yöntemleri kullanarak anahtar deliği cerrahisi sırasında görülemeyen küçük dokuların hasar görmesi gibi felâket sonuçlar doğurabilecek prosedürler için mükemmel” dedi.

Cerrahlar, “Artık gerçek zamanlı görüntülemelerimiz sayesinde, dokuları olağanüstü bir derinlik ile ayırt edebiliyoruz ve bu işlemler risk anlarını belirlememize yardımcı oluyor.” demektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-12-ultrasound-imaging-needle-heart-surgery.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here