*

KENDİ İLACINI KENDİN ÜRET DÖNEMİ

**

mRNA enjeksiyonunu mümkün kılan yeni bir yöntem ile bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlanabilir.

***

  1. yüzyılın tıbbın başarı hikayelerinden birisi hastalıkların tedavisinde antikorları kullanmaktır. **Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en çok satılan on ilaçtan beşi antikor ürünleridir.

Antkorlar büyük, kompleks proteinlerdir ve umumiyetle pahalı ürünlerdir. Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Perelman Tıp Fakültesi’nden bilim adamları tarafından oluşturulan bir ekip, hayvan modelinde daha güvenli ve daha düşük maliyetli terapötik antikorlar sunmanın yeni bir yolunu keşfettiler.

Bu teknik, hücrelerin protein üretmek için kullandığı “kalıp” molekülleri olan haberci RNA’ların (mRNA’lar) enjeksiyonunu esasına dayanıyor. MRNA molekülleri enejeksiyon yapılan vücut hücreleri tarafından alınır ve bu durumda terapötik proteinleri üretebilen fabrikalar haline gelir.

Bu mRNA’lar, hücrelere kolayca girebilecek ve iltihap durumunda oluşan moleküllerini harekete geçiremeyecek şekilde düzenlendiler.

Araştırmacılar, daha önce laboratuvar hayvanlarında hormonlar ve diğer proteinleri yapmak için bu yöntemi kullanabileceğini göstermişlerdi.

Penn’in liderliğindeki ekip , Nature Communications’da yayımlanan makalelerinde, mRNA metodunun antikor proteinleri üretmek için kullanılabileceğini gösterilmektedir; bu yöntemle farelerde HIV’e karşı aşı benzeri koruma sağladı.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-03-powerful-rna-based-technology-future-therapeutic.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here