*

İLK ORGANİK (DNA) BELLEK ÜRETİLDİ

**

Bilim insanları kısa bir video film ve bunu işletecek algoritmayı içeren “yazılabilen ve okunabilen” dijital DNA  ürettiler.

***

İnsanlık, kısa bir gelecekte, sabit disklerin veya manyetik bantların üstesinden gelemeyeceği miktarlarda veri üretmeye başlayabilir.

Bu problem bilim insanlarını doğanın eski bilgi depolama yöntemi olan DNA’ya yönlendirdi.

Columbia Üniversitesi ve New York Genom Merkezi’nden (NYGC) bir çift araştırmacı, bir cep telefonunda video akışı için tasarlanmış bir algoritmanın, dört temel nükleotid ile işletilebileceğini gösterdi. Bu çalışma dijital bir veri kümesinin ilk kez DNA şifreleri biçimde yapılandırılmış olması itibariyle önem arzetmektedir.

DNA’nın neredeyse tüm depolama potansiyelini açığa çıkarabileceğini gösteren bu teknik son derece güvenilir bir teknik.

DNA, son derece kompakt olmasının yanı sıra serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi durumunda yüz binlerce yıl bozulmadan kalabilen ideal bir saklama ortamıdır. İspanya’da bir mağarada bulunan 430.000 yıllık insan kemiklerinden DNA’nın geri kazanılması bu dayanıklılığa işaret etmektedir.

Çalışmanın bilgisayar yazılımı ayağını yürüten Columbia Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Yaniv Erlich, “DNA, kaset şeritleri ve CD’ler gibi zamanla bozulmayacak demektedir.

Ayrıca, DNA örneklerini polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile çoğaltılarak ,dosyaların hatasız ve neredeyse sınırsız sayıda kopyasının oluşturulabileceği açıklanmıştır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-03-short-movie-dna.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here