*

Güncel Bilim: Fotokataliz

**

Nano ölçekli metalik adalar ışık ile çalışan kataliz süreçlerini hızlandırmaktadır.

***

Rice Üniversitesi bilim insanları, ışık enerjisini yakalayan altın, bakır, alüminyum, gümüş ve diğer metallerin nano ölçekli külçelerinden, çok fonksiyonlu nanokütle yapıları oluşturmanın bir yolunu keşfetmiş görünüyor.

Yapılar alüminyum çekirdek üzerinde daha küçük metalik adalar içeriyor. Malzemeler, hafif parçacıklar çarptığında elektron toplu salınımların sürdürmek üzere yapılandırılmış.

Elektronların bu nano ölçekli salınımları, kimyasal reaksiyonları ve hatta reaksiyonu tetikleyen katalizörleri güçlendirebilir.

Emilie Ringe ve Naomi Halas’ın laboratuvarlarında geliştirilen teknik, geçiş metal adaları için taban olarak alüminyum nanokristalleri kullanıyor.

Alüminyum etkili bir plasmonik malzeme olmasına rağmen, periyodik tablonun üç sütundan küçük katalitik parçacıklar eklenmesi, ışık enerjisi tarafından yönlendirilen kimyasal reaksiyonları geliştirme kabiliyetini arttırır.

Bu teknik, bir malzemede özelleştirilebilir yüzey kimyası ve reaktivite sağlar. Fotokataliz, yüzey arttırılmış spektroskopi ve kuantum plazmonikler, ışığın kuantum özelliklerinin incelenmesi ve nanoparçacıklarla nasıl etkileşim kurduklarının açıklanması için yararlı olabilir.

Araştırma American Chemical Society journal ACS Nano’da yımlandı.

Araştırmacılar, genel poliol tekniğinin, birden fazla malzemeyi basit, kontrol edilebilir bir süreç içerisinde birleştirmek için kullanılabileceğini belirtmektedirler.

Lisansüstü öğrencisi olan Dayne Swearer ve meslektaşları 50-150 nanometre genişliğinde saflaştırılmış alüminyum partiküllerinde, alüminyum öncülünün indirgenmesiyle başlayan iki aşamalı sentetik bir yöntem kullandı. Parçacıkları etilen glikole astılar, bir metal tuz öncüsü eklediler ve sonuçta çekirdekleşmiş ve orijinal alüminyum nanokristallerinin yüzeyini süsleyen nano-adalara dönüşen tuzları azaltmak için çözeltiyi kaynattılar.

 

Paladyum ve rutenyum ‘adalar’ ile süslenmiş alüminyum nanokütler yapı.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-10-nanoscale-islands-dot-light-driven-catalyst.html#nRlv

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here