*

Güncel Bilim: Elektronik

**

Kablosuz şarj için kullanılan stantlara ihtiyaç duymadan her türden mobil cihazı uzaktan şarj edebilen şarj ünitesi geliştirildi.

***

 

Silikon vadisi merkezli faaliyet gösteren Pi şirketinin kablosuz şarj ünitesi tanıtıldı.

Pi’nin kurucu ortaklarından Lixin Shi ve John MacDonald buluşlarını, şarj standına cihaz yerleştirme ihtiyacını ortadan kaldıran dünyanın ilk kablosuz şarj cihazı olarak tanıttılar.

Pi şarj cihazları, küçük bir masa vazosu boyutlarında. Kablosuz şarj özelliği taşıyan Apple ve Android akıllı telefonlarda kullanılan standart şarj teknolojisiyle çalışıyor.

Araştırmacılardan Shi, “Zor kısım, manyetik yüklemenin daha esnek biçimde, çoklu cihazlarda nasıl yapılacağını ve yararlı aralığı genişletmeyi başarmaktı” demektedir. Mucitler “gerekli olan matematiksel hesaplamaları yapabilmek için bir yıldan daha fazla süre gerektiğini” söylüyorlar.

Uzun süren çabalarının neticesinde çift, Pi nin etki alanı içerisinde bulunan cihazlara enerji aktarımı için manyetik alanın nasıl biçimlendirilmesi gerektiğini keşfetmişler.

Shi ve MacDonald, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde yaklaşık 3,5 yıl önce bir araya gelerek projede iş birliği yapmaya başlayan lisans üstü öğrencileridir. İkili şu an itibari ile üniversiteden mezun olmuş durumdalar.

Pi’nin manyetik alanları, örneğin medikal görüntüleme için kullanılan seviyelerden çok daha düşük, ancak MacDonald’a göre cihazların “tam hızda” şarj edilmesine izin veriliyor.

Tohum yatırımı alanında lider olan SoftTech VC yönetim ortağı Jean-Francois Clavier Pi için 3,5 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı. MacDonald, Pi cihazlarının gelecek yıl satışa başlayacağını ve “200 doların çok altında” fiyatla satışa sunulacağı sözünü vermektedir.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-09-startup-pi-slice-cord.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here