*

Güncel Bilim: Kanser

**

Kanser hücreleri, diğer kanser hücrelerinde hayatta kalmayı ve ilaç direnci sağlayan sinyaller gönderiyor.

***

San Diego Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, kanser hücrelerinin diğer kanser hücreleriyle iletişim kurduğunu bildiriyor.

Bahsi geçen iletişim kemoterapilere karşı direnç artıran ve tümörlerin sağkalımını artıran bir iç mekanizmayı aktive ettiği görüşündeler.

Bulgular Science Signaling’in 6 Haziran sayısında çevrimiçi yayınlandı.

Altı yıl önce, UC San Diego Tıp Fakültesi’nde Tıp Bölümü’nde profesör olan Maurizio Zanetti ve UC San Diego Sağlık’ta bulunan Moores Cancer Center’da bir tümör immünolojisi uzmanı, PNAS’da kanser hücrelerinin kullanılan bir iç mekan mekanizmayı gösteren bir bildiri yayımlamışlardı.

UPR, protein üreten hücrelerde çeşitli metabolik işlevleri yerine getiren endoplazmik retikulumda (ER) biriken katlanmamış veya yanlış katlanmış proteinlere tepki olarak aktive olur. UPR genellikle hücre ölümü veya hayatta kalmaya karar verebilmektedir.

Yeni makalede Zanetti ve arkadaşları kanser hücrelerinin Wnt sinyalini aktive etmek için bulaşıcı ER stresini (TERS) kullanarak sadece kemik iliği hücrelerini etkilemekten öteye geçebildiklerini söylüyor . Wnt, birçok kanser çeşidinde karsinogenez ile bağlantılı hücresel bir sinyal yoludur.

Zanetti’nin laboratuarı üyesi ve araştırmanın ilk yazarı Jeffrey J. Rodvold, “TERS’in kanser hücrelerinin besin eksikliği veya bortezomib veya paklitaksel gibi kemoterapilere karşı daha iyi bir dirençe neden olduğunu fark ettik” demektedir.

TERS’e tabi kanser hücreleri farelere implante edildiğinde, daha hızlı büyüyen tümörler ürettiler.

Zanetti, “Verilerimiz, ilerleyen ER stresinin hücreler arası iletişim mekanizması olduğunu gösteriyor” dedi. “Tümör hücrelerinin, besin yoksunluğu ve oksijen eksikliğine maruz kaldıklarını, prensipte tümör büyümesini sınırlaması gerekmektedir ancak komşu tümör hücreleri arasında ilerleyen stres iletimi hücrelerin bu olumsuz koşullarla baş etmelerine yardımcı olmaktadır.

Zanetti, araştırmacıların ve hekimlerin hem kanser hakkında daha iyi bir anlayış geliştirme hem de daha etkili tedaviler geliştirmede tümör mikro ortamındaki bu değişen hücresel dinamikleri dikkate almaları gerektiğini söyledi.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-06-cancer-cells-boosting-survival-drug.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here