*

Güncel Bilim: Karboksizom

**

Nanoteknoloji bakteriyel makinelerin gizli derinliklerini ortaya çıkarıyor.

***

Liverpool Üniversitesi’nden nanoboyutlar alanında yayımlanan yeni araştırmalar, fotosentez vasıtasıyla karbon dioksiti şekere dönüştürme kapasitesine sahip bir hücre içerisindeki proteinin makinelerinin yapı ve malzeme özelliklerini ortaya koymaktadır.

Siyanobakteriler, yeşil bitkiler gibi, fotosentez sırasında oksijen üreten bir bakteri filumudur. Okyanuslar ve tatlı su sistemlerinin en bol organizmaları arasındadırlar. Siyanobakterilerdeki karboksimomlar olarak adlandırılan benzersiz iç ‘makineler’, bu canlıların karbon dioksiti şekere dönüştürmelerine ve küresel biyokütle üretimine katkı sağlamalarına yardımcı olmaktadır.

Karboksimomlar, çeşitli protein ve enzim türlerinden yapılmış nano ölçekli ve çok yüzlü yapılardır. Bugüne kadar, bu ‘makinelerin’ nasıl oluştuğuna dair çok az şey bilinmekteydi.

Royal Society Üniversitesi Entegratif Biyoloji Enstitüsünden araştırmacılar Dr Luning Liu liderliğinde gelişmiş mikroskoplar ve biyokimyasal yaklaşımlar kullanarak karboksimomların doğal yapısını ve mekanik özelliklerini derinlemesine inceledi.

Araştırmacılar, ilk defa siyanobakterilerden aktif karboksitomları biyokimyasal olarak saflaştırmayı ve karbon fiksasyon aktivitesini ve protein kompozisyonunu karakterize etmeyi başardılar. Daha sonra , bu bakteriyel makinelerin morfolojisini ve iç protein organizasyonunu görselleştirmek için elektron mikroskopisi ve atomik kuvvet mikroskopisi kullandılar.

Dahası, üç boyutlu yapıların asli mekanik özellikleri ilk kez tespit edildi. Yapısal olarak çok yönlü virüsleri andırmalarına rağmen, karboksimomların daha yumuşak ve yapısal olarak esnek olduğu ortaya çıkmıştır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-06-nanotechnology-reveals-hidden-depths-bacterial.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here