*

Güncel Bilim: Algler

**

Princeton tarafından yürütülen iki yeni araştırma, yosunların büyüme mekanizmalarının önemli bir bölümünü ayrıntılı olarak incelemektedir.

***

Yüzme havuzları ve tatlı su birikintilerinin belası olan yeşil algler üzerinde iki yeni çalışma yapılmaktadır. Araştırmalar bu organizmaların, fotosentezde kullanılmak üzere karbon-dioksiti alma mekanizmaları ile ilgili yeni anlayışlar ortaya koyuyor. Yeni bilgiler, yeşil alglerin bu kadar hızlı büyüme yeteneğini açıklayan anahtar unsurlar mahiyetinde. Bu süreci anlamak günümüzde araştırmacılara buğday ve pirinç gibi bitkilerin büyüme hızını arttırmasına yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, karbondioksit kullanımı ile ilgili olan fotosentetik enzimlerin daha iyi anlaşılabilmesi için cryo-elektron tomografisi adlı bir teknik kullandılar. Yeşil talluslar boyunca uzayan sarı tübüllerin, pirrenoidlere karbon ve diğer materyalleri getirdiği düşünülüyor.

Cell dergisinde yayınlanan çalışmada , yosunların karbon dioksit toplamak ve konsantre hale getirmek için kullandıkları, pilrenoid olarak bilinen bir organelde bulunan hücresel makinelerin ilk ayrıntılı envanterini bildirmektedir. Araştırmacılar, uzun süredir istikrarlı bir yapı olduğu düşünülen pirenoidin, algal hücre bölünmesinde çevreleyen hücresel ortama karışabilen sıvı bir damlacık gibi davrandıklarını keşfettiler.

Princeton Üniversitesi Moleküler Biyoloji Bölümü öğretim görevlisi Martin Jonikas ve Princeton Üniversitesi’ndeki Max Planck Enstitüsünde iş birlikçilerini de içeren araştırmaların lideri Martin, “Alglerin karbondioksiti nasıl konsantre edebileceğini anlamak, diğer bitkilerdeki fotosentezin iyileştirilmesi amacına doğru atılmış önemli bir adım” dedi.

Bilim adamları, “Karbon konsantresi konusunda diğer bitkiler üzerinde mühendislik yapabilirsek, giderek artan gıda talebine hitap edebiliriz” demektedir.

Tüm bitkiler, karbon dioksiti şeker “sabit” haline getirmek için Rubisco adı verilen bir enzimi kullanmaktadır. Suda yaşayan yosunlar ise fotosentez hızını artıran karbon konsantrasyon mekanizmaları geliştirmiştir.

Yosunlar, birçok kara bitkisine kıyasla bir avantaja sahiptir, çünkü enzimlerin havadan pompalanan yüksek karbondioksit konsantrasyonuyla karşılaştıkları pirenoid içinde Rubisco enzimlerini depolayabilmektedirler. Daha fazla karbondioksit Rubisco enzimlerinin daha hızlı çalışması anlamına gelir.

Yeni araştırmalardan ilkinde, araştırmacılar 89 tane yeni pyrenoid protein gösterildi. Ayrıca, organeli çevreleyen ve önceden bilinmeyen üç tabakayı bir soğanın katmanları gibi tanımladılar.

İkinci çalışmada ise araştırmacılar, uzun zamandır katı bir yapı olduğu düşünülen pirrenoidin aslında likit benzeri olduğunu belirledi. Önceki araştırmalarda kullanılan teknikler, araştırmacıların yosunları görüntülemeden önce öldürüp kimyasal olarak korumak zorundaydı. Bu yeni çalışmada ise yosunlar, farklı bir görüntüleme tekniği ile incelenmiştir.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-09-insights-algae-siphon-carbon-dioxide.html

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here