*

Güncel Bilim: Karıncalar yaralılarını kurtarıyor.

**

Sahra’nın güneyinde yaşayan Afrika karıncaları ( Megaponera analis ) uzmanlaşmış bir termit avcısıdır.

***

Günde iki ile dört kez avlamaktadırlar. Uzun bir yol kat ederek, avlanma yerlerinde işçi termitleri basarak öldürüp avlarını yuvalarına taşımaktadır.

Ancak bu saldırılar direnişle karşılıyor ve karıncalar asker termitler ile çatışıyor. Savaşlar sırasında yaralanmalar ve ölümler meydana gelmektedir. Asker termitler saldırganları savuşturmak için güçlü çenelerini kullanmada çok ustadırlar.

Bu nedenle karıncalar, şimdiye kadar bilinmeyen ve böceklerde rastlanmayan bir kurtarma davranışı geliştirmiş durumdalar.

Kimyasal sinyal yardım davranışını tetikliyor

Karıncaların bir çatışma sırasında yaralandığında, kimyasal madde (feramon) salgılayarak yardım çağırmaktadırlar. Yaralı böcekler ilk yardım sonrası iyileşebilecekleri yuvalarına geri taşınıyorlar. “İlk yardım” genellikle, hala karınca üzerine yapışan termitlerin alınmasını içeriyor.

Araştırmacılarda  Erik Frank “Omurgasız hayvanlarda ilk kez yaralı bireylere karşı yardımcı olma davranışını gözlemlemiş olmaktayız” demektedir. Bu beklenmedik bir bulgudur; özellikle bireyin nispeten daha az değeri olan böcek toplulukları için şaşırtıcı sayılabilir. Tahminlerin aksine, araştırmacıların yayınlarında gösterdiği gibi, koloni bir bütün olarak kurtarma hizmetinde görev yapmaktadır.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-04-ants.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here