*

Güncel Bilim: Evrim

**

Bonobolar anatomik olarak da insana şempanzelerden daha yakın.

***

Bonoboların kas sistemini inceleyen yeni bir araştırma, nadir görülen büyük maymun türleri içerisinde anatomik olarak insan akrabalarına, şempanzelerden daha yakın olabileceğinin birinci elden kanıtladı.

Önceki araştırmalar bu teoriyi moleküler düzeyde önermekteydi ancak üç türün anatomisini ayrıntılı olarak karşılaştıran bir çalışma bulunmuyordu.

“İnsan kökenli paleobiyoloji İleri Araştırmalar Merkezi, GW Profesörü Bernard Wood,” Bonobo kasları en az değişen anatomik yapı, yani “yaşayan” bir ataya sahip olmaya türümüz için en yakın atasal örnek oldukları anlamına geliyor “demektedir.

Bilim adamları, modern insan ve şempanzenin / bonobo soylarının yaklaşık 2 milyon yıl önce tamamen ayrılan iki büyük maymun türünün yaklaşık 8 milyon yıl önce başlayan yalıtımının neden olduğuna inanmaktadır. Şempanzeler ve bonobolar yalıtımın başlamasınadan, coğrafi olarak göreceli olarak daha yakın oldukları halde, ana alanı Kongo Nehri olan farklı fiziksel özellikler geliştirdiler. Bu nedenle araştırmacılar, bu farklılıkların ne olduğunu ve insanlarla nasıl kıyaslanabileceğini merak ediyorlar.

Ekip, bonoboların kaslarını (fiziksel olarak nasıl çalıştığını) inceleyerek, insan anatomisine daha yakın olduklarını, kaslarının şempanzelerde olduğundan daha az değiştiğini ortaya koymuş durumdalar.

Şempanze, bonobo ve insan baş kasları arasındaki farklılıklar.

****

Bonobo Nedir?

Yukarıdaki maymun yüzleri Bonobolara aittir: Önceleri şempanze olduğu düşünülen bu maymunların farklı bir tür olduğu belirlenmiştir.

****

Bu araştırma ile ilave olarak, Şempanzeler ve bonoboların paylaştığı özellikerden bazılarının insanlar ve bonobolar tarafından paylaşıldığı, bazılarının ise insanlar ve şempanzeler tarafından paylaşıldığı, üç türün mozaik bir evrim içerisinde olduğunu gösterdi.

Şempanze türlerinin her biri, diğer şempanze türlerinde bulunmayan insani genetik özelliklerin yaklaşık yüzde 3’ünü paylaşıyorlar.

 

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-04-bonobos-representation-common-ancestor-humans.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here