*

Güncel Bilim: Kristaller

**

Kelebek kanatlarındaki kristal yapılanmalara ilişkin yeni bulgular açıklandı.

***

Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, kelebek kanatlarının parlak, canlı renklerle bilinen kristali kanat yapısını anlamaya yönelik bir adım daha attı. Science Advances’nin açık adresli platformunda yayınlanan makalede, hairstreak kelebeklerinin kanat yapılarını (Colorado ve kuzey Meksika’nın bir bölümünde yaşayan bu kelebeklerin kanat yapıları siyah ve parlak mavi renkli) keşfetmek için kullandıkları yöntemleri ve elde ettikleri bulguları ortaya koymaktadırlar.

Kelebekler parlak renkleri ve çiçekten çiçeğe geçen yaşam tarzları nedeniyle her insan için sıcak duygular ve gülümseme vesilesidir. Kelebek kanatlarının fiziksel yapısı hakkında benimsenmiş ve genel bir anlayış bulunmaktadır ancak, renklenme süreçlerini açıklayan bir görüş bulunmamaktaydı. Bu durumun nedeni, sürecin kozalarının içinde birkaç gün gibi kısa bir zaman içerisinde gerçekleşmesi ve kozanın küçük olması nedeni ile kamera kullanılamamasıydı.

Araştırmacılar bu problemin çözümünde ilerleme kaydedildiğini bildiriyorlar.

Önceki araştırmalar, kelebek kanatlarının yüzeyinin gyroid olarak adlandırılan ve kitin kristallerden oluşan yapılar tarafından kaplanmış olduğunu söylemektedir. – gyroidler ışığı belli şekillerde yansıtarak farklı renk algılamaları oluşturmaktadır. Ancak gyroidlerin nasıl geliştiği ve yapılandığı hala belirsizdi. Bu yeni araştırma ile araştırmacılar, çeşitli görüntüleme teknikleri kullanarak gyroidler ile ilgili yeni bulgulara ulaşıldı.

Taramalı elektron mikroskobu , yüksek büyütme ışık mikroskopisi ve X-ışını nanotomography kullanımı ile gyroidler ölçeklendirildi. Elde edilen ölçek boyunca bir ucundan diğerine ilerleyerek bakılıp groidler için dinamik bir büyüme süreci önerildi. Bu bulgular, groidlerin belirli bir şablonun tekrarları olduğu görüşünü desteklememektedir.

Kelebek kanadına benzersiz optik özellikler kazandırmak için nano ölçekte düzenlenmiş gyroid adı verilen kristallerin elektron mikroskop görüntüsü.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-04-ultra-high-resolution-images-butterfly-wing.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here