*

Güncel Bilim:

Işıldayan altın kürecikler kılcal damarlarımızı aydınlatabilir mi?

**

Kılcal damarlarda kan akışını izlemek için kullanılan altın ‘nanoproblar’ kullanıldı.

***

Kılcal damarlardaki kan akışı bilimin halen daha tam olarak aydınlatamadığı veya anlayamadığı konulardan birisidir.

Kılcal Kan Akışı Neden Aydınlatılamamaktadır?

Kılcal damarlar çok ince yapılıdır; vücudumuzun bazı bölümlerinde bir alyuvar çapından dahi daha ince yapılı olabilirler. Bahsi geçen mikro kanallar sistemi üzerinde ölçüm yapmak istediğinde kullanılan araçlar (mikro iğne vb)  doğal koşulların değişmesine neden olmaktadır.

Kılcal kan akışı ile ilgili kan akış hızı, kan basıncı vb in vivo parametreler çoğunlukla bir takım hesaplamalar ile ve tahmini olarak elde edilebilmektedir.

****

Bilim adamları, vücuttaki en küçük kan damarlarındaki kan akışını izlemek için kullanılabilecek, 100 nanometreden büyük olmayan altın kaplamalı nanopartiküller tasarladılar.

Nanoproblar, in vivo kan akışı konusundaki bilgilerimizi artırarak, bazı hastalıkların erken teşhisinde yardımcı olma amacını taşımaktadır.

Işık mikroskobu, yüksek çözünürlüğün gerekli olduğu in vivo sistemlerin anlaşılması için hızla gelişen bir alandır. Bu durum klinik araştırmaların daha düşük çözünürlüğe sahip ve sınırlı bilgi sağlayan ultrason teknolojilerine dayandığı kardiyovasküler araştırmalar için ayrıca önemlidir.

Sofistike vasküler ağaçtaki (özellikle mikro damar sisteminin en küçük elemanlarında – kılcal damarlardaki) kan akışını izleyebilme özelliği, tromboz ve vasküler inflamasyon gibi hastalık süreçlerini anlamak için çok değerli bilgiler sağlayabilir. Tümörleri hedeflemek gibi terapötiklerin doğru kullanımı gibi başka uygulamalar için de önemlidir.

Nanobilim, mikron boyutlu bu kap sistemlerinin anlaşılmasına yardımcı olmak için benzersiz bir imkan sunmaktadır.

Kan akışını izlemek için sondalar tasarlamak çalışılacak çevre nedeniyle zorlayıcıdır; plazmada yüksek protein seviyeleri ve yüksek kırmızı kan hücresi konsantrasyonları optik görüntülemeyi zorlaştıran unsurlardır.

Nanomedicine’de yayınlanan bu makale, kandaki optik görüntüleme için lüminesan problar olarak iridyum kaplı altın nanopartiküller için bir yöntem sunulduğunu bildiriyor.

University of Birmingham’daki Kimya Okulu’ndan Profesör Zoe Pikramenou, “Bu iridyum kaplı nanoparçacıkların anahtarı, küçük boyutlarında ve karakteristik parlaklık özelliklerinde yatıyor. İridyum, görünür spektrumda parlak bir sinyal veriyor, kanda tespit edilebilen optik bir pencere sağlıyor, organik flüoroforlara kıyasla uzun ömürlü, minik altın parçacıkları ise akışı izlemek için ideal ve dokularda açıkça tespit edilebilecek şekilde görüntü veriyor.” demektedir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-10-gold-nanoprobes-track-blood-tiny.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here