*

güncelbilim: Fritöz gibi pişiricilerden atmosfere salınan buhar halindeki yağ soğuma etkisi yaratan bulut oluşumunu artırabiliyor.

**

Özellikle bazı pişiriciler tarafından atmosfere daha bol miktarda salınmasına neden olduğumuz yağların küresel soğumayı artırabileceği iddia ediliyor.

***

Bugün yayınlanan bir Nature Communications haberinde bilim adamları, pişirme sırasında çıkan yağlı asit moleküllerinin atmosferdeki aerosol damlacıklarında spontan olarak kompleks 3-B yapılar oluşturabildiklerini gösterildiğini duyurmaktadır. Ekip, bu yapıların muhtemelen moleküllerin atmosferik ömürlerini uzatacağına ve bulut oluşum biçimini etkilediğine inanmaktadır.

Çalışma atmosfer bilimci Dr. Christian Pfrang ile kimyager Dr. Adam Squires arasındaki bir iş birliği sonucu gerçekleştirilmiştir.

Reading Üniversitesi Atmosfer Kimyası Doçenti Dr. Pfrang, şunları söyledi:

” Aerosol partiküllerinin yüzeyini kaplayan yağ asiti moleküllerinin bulut oluşumunu etkileyebileceğini biliyorduk. Ancak, bilim insanları bu moleküllerin aerosol damlacıklarının içinde ne yaptığını ilk defa merak ettiler. Biz yağ moleküllerinin düzenli desenler ve yapılar dizisi içine monte edilebileceklerini gösterdik, bu durum atmosferde daha uzun süreli etkiler anlamına gelmektedir “dedi.

“Yağ asidi moleküllerinin şaşırtıcı derecede karmaşık moleküler düzenler oluşturabilme yeteneğininin tezahürüdür. Bu yapılar atmosfer bilimciler tarafından daha önce çalışılmadığı için ilk aşamada nicelik kazandırmak zor: Henüz güvenilebilir tahminler mevcut değildir. Ne düzeyde bir organik materyalin atmosferde böylesine kompleks bir şekilde kendini gösterebileceği belirlenememiştir. İlgili hususlarda acilen daha ileri araştırmalara ihtiyaç var “dedi.

“Ancak, muhtemelen bu yapıların atmosferdeki damlacıkların su alımı üzerinde önemli bir etkisi olduğu, reaktif moleküllerin ömrünü uzattığı ve henüz keşfedilmemiş bir etkinlik düzeyi ile bu damlacıkların yaşam sürelerini uzattığına” işaret edilmektedir.

Bath Üniversitesi’nde Biyofizik ve Malzeme alanlarında çalışan Doçent Dr. Squires şunları söyledi:

“Keşfettiğimiz karmaşık yapıların sudaki sabuna benzer biçimde yağ asidi moleküllerinden oluştuğunu biliyoruz. Bunların havada, başımın üstünde oluşabileceği fikri heyecan vericidir ancak pişirme yağlarının dünyaya gerçekten ne yaptığını anlamada zorlanıyoruz. “

KAYNAK

https://phys.org/news/2017-11-cooking-fats-atmosphere-affect-climate.html

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here