*

Güncel Bilim: Kök hücre uygulamaları kan damarlarının onarımı ve güçlendirilmesi amacı ile kullanılmaya başlandı.

**

Özel bir jel içerisinde kapsüllenen kök hücreler ile iskemi tedavisinde olumlu sonuçlar elde edildi.

***

 

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi kök hücre araştırmacıları, kan damarları için istikrarlı “tamir” konusunda ilerleme kaydettiler. Araştırma, hastanın kendi hücrelerinden türetilen hücrelerin periferik arter hastalığının tedavisinin temelini oluşturabileceğini göstermektedir.

Sonuçları Journal Circulation’da yayınlandı.

Young-sup Yoon liderliğindeki bir ekip, insan kaynaklı pluripotent kök hücrelerden kan damarlarını oluşturan endotel hücreleri üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi . Endotel hücreleri destekleyici bir jel ile çevrelenerek implante edilmektedir. Bu yapı zarar görmüş damarları olan farelerde hayvanların kan damarlarının bir parçası haline getirildi. Bu özel implant  10 aydan daha fazla canlılığını devam ettirebilmektedir.

Yoon, “En iyi olanı bulmadan önce birkaç farklı jel denedik” demektedir. Bu alana vakıf olan insanlara bu sonuçları gösterdiğimde” Vay be “diyorlar” dedi.

Bu konuda daha önce yapılmış olan çalışmalarda, implante edilen hücreler sadece birkaç gün ila haftalar süren başarılar elde edildi. Önceki çalışmalarda çoğunlukla mezenşimal kök hücreler veya endotel öncü hücreler gibi erişkin kök hücreler kullanılmıştı.

“Hücreler jel kullanılmadan implante edildiğinde, birçoğu çabucak ölmektedir. Bu durumda ana terapötik faydalar salgılanan büyüme faktörlerinden sağlanıyor” diye ekliyor. “Bu endotel hücreleri bir jel içinde verildiğinde korunurlar, çoğunun damarlara göç etmesi ve damar yapısına dahil olması birkaç hafta almaktadır” dedi.

İndüklenen pluripotent kök hücreler (iPSC’ler), 2012 Nobel Ödüllü Shinya Yamanaka adını taşıyan Yamanaka faktörleri olarak bilinen genlerin veya proteinlerin bir kombinasyonu kullanılarak deri veya kan hücrelerini yeniden programlayarak oluşturulabilmektedir. Yoon’un laboratuarı iPSC’lerle başladı, onları mezoderm haline getirdi, embriyonik hücreler kas ve kan haline geldi ve daha sonra bunları endotel hücreleri haline getirmek için büyüme faktörleri kullanıldı. Araştırmacılar, mikroskop altında “Arnavut kaldırımı benzeri” görünümü olan ve kültürde boru yapıları oluşturabilen saf endotel hücrelerini ayırmak için manyetik bir ayırma sistemi kullandılar.

Yoon, “Diğer gruplar daha önce böyle bir şey yapmıştı, ancak asıl nokta, kullandığımız tüm kültür bileşenlerinin klinik uygulamalara uyumlu olması” dedi.

Bilim adamları ayrıca hücre dışı matrisin destekleyici etkilerini taklit etmek için özel bir jel tasarladılar. Jel ile kapsüllendiğinde, hücreler, hidrojen peroksidin uyguladığı oksidatif stresten korunmaktadır. Jel biyolojik olarak parçalanabilir ve birkaç hafta sonra kaybolur.

Bilim adamları kapsüllenmiş hücrelerin, periferik arter hastalığı modeli olan arka bacak iskemisi (bacın kısıtlanmış kan akımı) olan farelere enjekte ederek etkilerini test etti.

Jel kapsül içerisindeki endotel hücreleri ile implante edilen farelerde kan damarları yoğunluğu  4 hafta içerisinde en yüksek düzeyine ulaşmıştır. Deneyler için kullanılan fareler, insan hücrelerinin kabulünü kolaylaştıran genetik bir bağışıklık yetersizliği taşımaktadır.

Bilim adamları, implante edilen hücrelerin pro-anjiyojenik ve vaskülojenik büyüme faktörlerini ürettiğini belirlediler. Buna ek olarak, jel tarafından koruma, hücrelerin kan damarlarına doğrudan katkıda bulunma kabiliyetini uzatır ve artırır. İmplante edilen hücreleri görselleştirmek için önceden kırmızı bir boya ile işaretlenmiştir. Canlı hayvanlarda işleyen kan damarları ise yeşil boya ile etiketlenmiştir. İmplante edilen hücreler, damar yapısına katılmış olup en yüksek derecede birleşme 10 ayda meydana gelmiştir (şekle bakınız).

Kırmızı renk implante hücre öbeklerini gösterirken, yeşil aktif çalışan damar hatlarını ifade eder.

Ayrıca Lee ve Yoon , kanser tedavisinin ortak bir yan etkisi olan lenfödem için potansiyel bir yara onarım yardımcısı veya tedavisi olarak jel kapsüllü lenfatik endotel hücreleri ile deney yapmaktadır. Yoon’un laboratuarı, kalp krizi modelinde endotel hücrelerinin ve jelin potansiyel yararlarını da test ediyor.

KAYNAK

https://medicalxpress.com/news/2017-10-long-lasting-blood-vessel-animals-stem.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here